3. Bergama Tiyatro Festivali için geri sayım başladı

05.04.2022
A+
A-

3. Bergama Tiyatro Festivali, için geri sayım başladı. 2-5 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde tiyatro gösterimlerinin yanı sıra etkinlikler de var…

3. Bergama Tiyatro Festivali için geri sayım başladı

Bergama Tiyatro Festivali 2-5 Haziran 2022 tarihleri arasında düzenlenecek. Bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan Bergama Tiyatro Festivali, Bergama’nın tarihi atmosferi içinde tiyatro gösterimlerinin yanı sıra çeşitli etkinliklerle şenlik havasında gerçekleştirilecek.

3. Bergama Tiyatro Festivali, 3dots ve BERaBER tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama Belediyesi, BERKSAV, Bergama Ticaret Odası ve Ne Yerde Ne Gökte Derneği destekleriyle düzenlenecek.

Bergama Tiyatro Festivali 2 – 5 Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Sürdürülebilir, paylaşan ve dönüşen bir festival olma hayaliyle yola çıkan festival, takipçilerini Bergama’nın tarih kokan sokaklarında kaybolmaya, üretimin gücü ile bir araya gelmeye, yeni tanışıklıklar ve hikayelerle buluşmaya çağırıyor.

İlk kez 2018 yılında düzenlenen Bergama Tiyatro Festivali’nin bu edisyonu, dünyaca mücadele ettiğimiz iklim krizi, savaş ve pandemi koşullarında bir araya gelmenin, tanışmanın ve yeni hikâyeler paylaşmanın önemine dikkat çekiyor.

Festival bu amaçla, ilk defa merkezin dışına çıkarak daha önce gitmediği mahallelerde, köylerde ve sokaklarda gerçekleştireceği etkinliklerle yeni başlangıçların tohumunu atmayı hedefliyor. Zor günlerin, dayanışma, üretim ve paylaşarak geçeceğine dair umut dolu bir festival programı katılımcıları bekliyor.

Yerelleşme, Sektörleşme, Sosyal ve Kültürel Hayatın Erişilebilirliği ve, Çocuklar ve Gençlerin Kültür ve Sanat Hayatına Katılımı başlıklarını temel alan festival, yerelle olan bağını güçlendirmek için bölgedeki sivil toplum kuruluşları ve çoğunluğu Bergamalı olan bir ekip ile çalışıyor; amatör ve profesyonel tiyatro üreticilerini buluşturarak sektörleşme süreçlerine katkı sağlıyor.

Üzerinde durduğu konular hakkında tartışmalara zemin hazırlaması ve sadece seyirlik bir etkinlik olmanın ötesinde buluşturucu bir platform hâline gelmeyi amaçlayan Bergama Tiyatro Festivali, aynı zamanda daha az temsil edilen üretici, seyirci ve uygulayıcı katılımcılara alan açmayı umuyor.

2500 yılı aşan tarihinde insan sesi ve nefesinin hiç kesilmediği, imparatorluk başkentliği yapmış olan Bergama antik kenti aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Helenistik dönemin en büyük kütüphanelerinden birine sahip olan Bergama, günümüze kadar yaşayan tarihi ile dünyanın en önemli antik kentlerinden biri olarak kabul ediliyor. Festival, Bergama’nın günümüze kadar gelen köklü tiyatro geleneğini; parşömen kâğıdını dünyaya tanıtacak kadar güçlü edebiyat tutkusunu; sağlık, bilim ve mimari alanlarında yarattığı başarıları ile evrensel değere sahip bu mirası sahne sanatları aracılığıyla ve multidisipliner atölye, panel ve yürüyüşlerden oluşan etkinlik programıyla daha çok insana ulaştırmayı hedefliyor.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.