Türk Mata Hari filmi ‘Kara Kaküllü Kız’ geliyor

05.04.2022
A+
A-

Bergen filminin yapımcısından yeni bir otobiyografik film geliyor. Türk Mata Hari olarak tanınan kadın ajan Emine Adalet Pee’nin hayatı sinema filmi oluyor.

Türk Mata Hari filmi ‘Kara Kaküllü Kız’ geliyor… Yakın tarihimizin tanınmış figürlerinden Türk Mata Hari olarak adlandırılan Emine Adalet Pee’nin hayatı sinemaya taşınıyor. 

Şaziye Karlıklı’nın aynı adlı biyografik romanından sinemaya uyarlayacak olan ise Bergen filminin yapımcısı Orchestra Content.

Türk ‘Mata Hari’ olarak tanınan ilk oryantal dansöz Emine Adalet Pee’nin hayatı sinema filmi olacak. 

Orchestra Content, filmin adını Kara Kaküllü Kız olarak duyurdu. Bergen filmiyle gişede büyük sükse yapan yapım şirketi, yeni bir biyografi projesi için harekete geçti.

Yapımcı firma Türkiye’nin ilk oryantali Emine Adalet Pee’nin macera dolu hayatını Şaziye Karlıklı’nın romanından sinemaya taşıyacak. 

Türk Mata Hari olarak bilinen Emine Adalet Pee, Konya’da Atatürk’ün karşısında zeybek oynamış, Kahire’de Ümmü Gülsüm’le sahneye çıkmış, Berlin’de Hitler’in karşısında dans etmiş bir kadın casus…

Yerli Mata Hari olarak bilinen Pee’nin hikayesi ‘Emine Adalet Pee / Kara Kâküllü Kız’ adıyla sinemaseverlerle buluşacak. Yaratıcı yapımcılığını Mine Şengöz’ün yaptığı film Şaziye Karlıklı’nın aynı adlı biyografik romanından uyarlanacak.

Mata Hari, I. Dünya Savaşı yıllarında, dansçı kimliği altında Almanya’ya çalışan casustu. Hollandalı olan Mata Hari’nin asıl adı Margaretha Geertruida Zelle’dir.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.