38. İstanbul Film Festivali ile sinema coşkusu

38. İstanbul Film Festivali başladı. 38. İstanbul Film Festivali’nde 5-16 Nisan tarihleri arasında, dünya sinemasının en yeni örneklerinden kült yapıtlara, usta yönetmenlerin son filmlerinden yeni keşiflere ve gizli kalmış hazinelere 45 ülkeden 187 yönetmenin toplam 186 filmi gösterilecek.

38. İstanbul Film Festivali ile sinema coşkusu

38. İstanbul Film Festivali ile sinema coşkusu yaşanıyor. Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği olan İstanbul Film Festivali bu yıl 38’inci kez sinema dünyasını buluşturuyor. 

38. İstanbul Film Festivali 5-17 Nisan tarihleri arasında sinemaseverleri ağırlıyor. Festival 13 gün sürecek. Bu sürede 19 bölümde 45 ülkeden 187 yönetmenin toplam 186 filmi gösterilecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) düzenlenen 38. İstanbul Film Festivali açılış töreni Uniq İstanbul’da gerçekleştirildi. Törene Türkiye sinema dünyasından seçkin isimler katıldı. Edmond filminin Fransız oyuncuları Thomas Solivérès ile Lucie Boujenah da açılıştı yer aldı.

Acılış töreninde Cem Davran sahnede sunuculuk görevini üstlendi. 38. İstanbul Film Festivali açılış töreninde festivalin “Sinema Ödülleri” sahiplerini buldu. 

Yarışma bölümü 10 Nisan’da

38. İstanbul Film Festivali’nin yarışma bölümü 10 Nisan’da başlayacak. Açılış töreninde festivalin yarışmaları ile jüri üyeleri de tanıtıldı. Festivalde “Uluslararası” ve “Ulusal Yarışma”, “Sinemada İnsan Hakları”, “Ulusal Belgesel” ve “Ulusal Kısa Film Yarışması” başlıkları altında 52 film yarışacak.

38. İstanbul Film Festivali 5-16 Nisan 2019 tarihleri arasında sinema severleri bir araya getiriyor.

Emek Ödülü Jak Şalom’a verildi

Festivalin bu yılki Sinema Emek Ödülü sinema dostu, akademisyen Jak Şalom’a verildi. Jak Şalom, yıllardır film kültürü ve kolektif sinema belleğini savunan, 1960’ların sonlarında Türk Sinematek Derneği’nin kurucuları arasında yer alan bir isim. Şalom, Kadıköy Sinematek/Sinemaevi projesinin tasarımcısı ve yöneticisi aynı zamanda. Jak Şalom’a ödülü İstanbul Film Festivali kurucularından, festivalin eski direktörü Hülya Uçansu tarafından takdim edildi. 

Sinema Onur Ödülü Göksel Arsoy’a

38. İstanbul Film Festivali’nin ilk Sinema Onur Ödülü, Türk sinemasının ‘altın çocuğu’ olarak bilinen Göksel Arsoy’a verildi. Festivalin ikinci Sinema Onur Ödülü ise Selda Alkor’a sunuldu. 38. İstanbul Film Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise Şerif Gören’e takdim edildi. 

38. İstanbul Film Festivali’nde 5-16 Nisan tarihleri arasında, dünya sinemasının en yeni örneklerinden kült yapıtlara, usta yönetmenlerin son filmlerinden yeni keşiflere ve gizli kalmış hazinelere 45 ülkeden 187 yönetmenin toplam 186 filmi gösterilecek. Festival gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas, Beyoğlu, Pera Müzesi Oditoryumu, Nişantaşı’nda Cinemaximum City’s, Gayrettepe’de Cinemaximum Zorlu ve Kadıköy’de Rexx ve Kadıköy Sinemaları’yla İstanbul’un farklı köşelerine yayılacak. Festival uluslararası konukları, sohbetler, atölyeler, konserler ve özel etkinlikleriyle 12 gün boyunca İstanbul’da sinema şöleni yaşatacak.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.