400 yıllık kayıp tablo toz tabakasının altındaymış

Tablonun üzerine biriken tozlar nedeniyle, 400 yıldır göz önünde olmasına rağmen kayıp olduğu düşünüldü. Rubenis’in eserinin üzerindeki toz tabakası kaldırılınca eserin orijinalliği ortaya çıktı.

400 yıllık kayıp tablo toz tabakasının altındaymış

400 yıllık kayıp tablo toz tabakasının aldındaymış. Tablonun üzerine biriken toz, eserin kopya olduğunu düşündürüyordu. Tam 400 yıldır, kayıp olduğu düşünülen tablonun üzerindeki tozlar silinince orijinal olduğu ortaya çıktı. Buckingham Dükü George Villers’ın portresi dört yüz yıl sonra ortaya çıktı. 

Flaman ressam Peter Paul Rubens’in 400 yıldır kayıp olan eseri, BBC Four kanalındaki Britain’s Lost Masterpieces (Britanya’nın Kayıp Şaheserleri) programından Dr. Bendor Grosvenor tarafından bulundu. 

17. yüzyılda yaşayan sanatçının Buckingham Dükü’nü çizdiği portrenin Glasgow Müzesi’nin koleksiyonunda yer aldığı ve kentteki Pollok House’da sergilendiği ortaya çıktı.

Resmin üzerinde yüz yıllar boyunca biriken toz nedeniyle Rubens’in orijinal resmi değil, sonradan başkasının yaptığı bir kopya olduğu düşünülüyordu.Buckingham Dükü George Villers’ın portresi, Belçikada’ki Rubenshuis’in direktörü Ben van Beneden tarafından da incelendikten sonra orijinal olduğundan emin olundu.

Resmi ortaya çıkaran Dr. Grosvenor, “Gelmiş geçmiş en büyük sanatçılardan birinin, Britanya tarihi için çok önemli figürlerden birini çizdiği portreyi bulmak son derece heyecan verici” diye konuştu.

Editör: Cem Cengiz Yarar

Reklam
Yavuz Rençberler
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.