Babam filmi ile Babam ve Oğlum arasındaki ilişki

Nihat Durak’ın çektiği “Babam” filmi ile 2005 yılında sinemalarda yayınlanan Çağan Irmak’ın filmi “Babam ve Oğlum” arasında zihin yolculuğu gerçekleşiyor. Başrol oyuncusu her iki filmde de Çetin Tekindor. Her iki film de baba oğul ilişkisini ele alıyor. Filmlerden alınan sahneler montajlandı ve bu ilişki gözler önüne serildi.

Babam filmi ile Babam ve Oğlum arasındaki ilişki gözlerden kaçmadı. “Babam” filmi ile “Babam ve Oğlum” filmi arasında çağrışım yapan sahneler ve karakterler var. Başrol oyuncusu zaten aynı. Her iki film de de Çetin Tekindor başrolde. Filmlerin müzikleri de birbirini andırıyor.

Önümüzdeki günlerde yönetmen Nihat Durak’ın yönettiği Babam filmi gösterime girecek. Filmin fragmanları yayımlanıyor. Filmin afişinden ve isminden itibaren baktığımızda 2005 yılında Çağan Irmak’ın çektiği Babam ve Oğlum filmi akıllara geliyor.

Çetin Tekindor, 2005 yılında Çağan Irmak’ın yönetmenliğini yaptığı Babam ve Oğlum filminde oynadı. Filmde baba oğul ilişkisi duygusal bir şekilde ele alınıyordu. Film bir Ege kasabasında geçiyordu. Duygusal sahneleriyle izleyenleri bol bol ağlatan bir filmdi.

Çetin Tekindor’un kollarını açıp Yetkin Dikinciler’in “geliyorum baba” diyerek koştuğu ve yıkıp geçtiği o sahne Türk sinemasının kült sahnelerinden biri oldu. Her iki filmden bazı sahneler alınarak montajlanıp bu detaylar gözler önüne serilmiş. Aşağıdaki kanaldan izleyebilirsiniz.

Çetin Tekindor’lu Babam filmi de baba oğul ilişkisini ele alıyor. Yönetmen Nihat Durak filmin aynı zamanda senaryosunu da Nail Pelivan ile birlikte yazmış. Film Gelibolu’da çekilmiş. Bir sahil kasabası… Gelibolu deyince elbette sardalya geliyor akıllara. Sardalya fabrikası sahibi Yusuf Tunalı’nın oğluyla olan ilişkisi işleniyor filmde.

Filmler elbette aynı değil. Ancak baba oğul ilişkisinin ele alınışı, başrol oyuncusu ve duygusal tonlar birbiriyle örtüşüyor. Babam filmindeki Yusuf Tunalı (Çetin Tekindor), Babam ve Oğlum filmindekine göre daha baskın. İşadamı. Ve oğluna uzak duran bir baba.

Babam filminin konusu

Yusuf Tunalı sardalya konserve fabrikası sahibidir. Batmakta olan fabrikayı kurtarmaya çalışırken, karısı vefat evder ve zihinsel engelli oğlu Arif’le baş başa kalır. Oğlunu, engeli sebebiyle yıllardır kabullenememiş Yusuf için, bu durum büyük bir sınav olacaktır.

Genç öğretmen Feride ise atanamadığı için Yusuf’un fabrikasında çalışmaya başlar. Arif, Feride’nin ilgisiyle kabuğundan çıktıkça, Yusuf’un da Arif’e olan bakışı değişir. Yusuf, Feride ve Arif’in yaşadıkları, çevrelerinde olup bitenler, bu üç insanı birbirine daha da yakınlaştırır. Yusuf içinde saklı olan iyi insanı Feride ve oğlu Arif’in etkisiyle gün yüzüne çıkarmaya başlar. Dertleri ve sorumlulukları Yusuf’un sürpriz kararlar almasına yol açar.

Editör: Pelin Çite

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.