570 Bin TL’lik The Hobbit

17.06.2015
A+
A-
570 Bin TL’lik The Hobbit

Dünyaca ünlü fantastik roman The Hobbit’in ilk baskılarından biri 137 bir pounda (yaklaşık 570 bin TL) satıldı. Edebiyat dünyasına adını yazdıran J.R.R. Tolkien’in eseri için Londra’da müzayede düzenlendi.

Yazarın Leeds Üniversitesi’nden öğrencisi Katherine “Kitty” Kilbride’a hediye ettiği ve kendi icadı olan Elf dilinde imzaladığı The Hobbit’in ilk baskılarından biri olan kitap için 70 bin pound değer biçilmişti. 1937 tarihli kitabı Sotheby’s Müzayedeevi’nin Londra’da düzenlediği etkinlikte satın alan kişinin ismi açıklanmazken, belirlenen bedelin katlanması herkesi şaşkına çevirdi.

The Hobbit’in ilk baskılarından biri 2008’de 60 bin pounda (yaklaşık 248 bin TL) satılmıştı. The Hobbit, Peter Jackson tarafından beyazperdeye de uyarlandı. Üçlemenin ilk filmi An Unexpected Journey (Hobbit: Beklenmedik Yolculuk) 2012’de , ikinci filmi The Desolation of Smaug (Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakları) 2013’te ve üçüncü filmi The Battle of the Five Armies (Hobbit: Beş Ordunun Savaşı) 2014’te gösterime girdi.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.