Bakırköy’de Sanata Vurulan Darbe

17.06.2015
A+
A-

Bakırköy Belediye Tiyatroları (BBT) sözleşmeli 59 oyuncudan 30’unun işine son verdi. Oyuncular dava açmaya başladı. Kadriye Kenter’in Genel Sanat Yönetmenliği’nden alınmasından sonra göreve vekalet eden Aytekin Özen’in işe son vermeleri gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Tiyatrodaki gerilim önce 59 oyuncunun sözleşmelerinin askıya alınması ile başladı. Ardından 27 oyuncu ve 3 müzisyenin işine son verildi. Sahnelerin en önemli üç oyunu ‘Hayvan Çiftliği’, ‘Hizmetçiler’, ‘Romeo ve Juliet’ gelecek yılki oyun programından kaldırılarak Bakırköy’de sanata vurulan darbe ülke gündemine oturdu. Gerekçe olarak ise ‘seyircinin az olması’ ifadesi kullanıldı. Buna itiraz eden sanatçılar, oyunların çoğu zaman kapalı gişe sahnelendiğini belirttiler. Belediyenin küçülmeye gittiğini söyleyen oyuncular, işe sanatçılardan başlamalarının üzücü olduğunu belirtti ve müdüriyetin yetkilerinin daraltılmasını, tiyatronun patronu gibi davranmamasını ve daha özgür bir ortamda sanat yapmak istediklerini söyledi.

Önce sanat yönetmeni kovuldu

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında genel sanat yönetmeni Kadriye Kenter’in işine son verilmesiyle başlayan gerilim Bakırköy Belediye Tiyatroları’nı sanat dünyası gündemine taşıdı. Oyuncular, genel sanat yönetmenlerinin gerekçe gösterilmeden işine son verilmesine karşı çıktılar. Aylar geçmesine rağmen yeni bir sanat yönetmeni seçilmemesine de “BBT seçim istiyor” kampanyasıyla tepki gösterdiler.

Bakırköy Belediye Başkanlığı ile seçim tartışmaları sürerken, 15 Mayıs’ta, tiyatronun yönetim kurulu ve disiplin kurulunun görev süresinin dolmasına rağmen seçim 16 Haziran’a ertelenmişti. Oyuncular seçim sürecine hazırlanırken 30’unun işine son verildi. İşten çıkarılan sözleşmeli oyunculardan birkaçının dava sürecine gittiği belirtiliyor. Diğer oyuncuların ise seçim sürecini bekledikleri ve tiyatroya geri dönmek istedikleri ifade ediliyor.

Vekâleten genel sanat yönetmenliğine atanan Aytekin Özen’in çıkarılanların listesini belirlediğini anlatan oyuncular, “Bakırköy’de sanata vurulan darbe listesinin neye göre belirlendiği büyük bir soru işareti. Tiyatroda 24 kadrolu oyuncu var. 30 sözleşmelinin de işten çıkarılması, tiyatronun büyük prodüksiyonlara imza atamaması demek” dediler.

Bir oyuncu, aslında her yıl oyun sezonu bittiğinde sözleşmelerinin feshedildiği, sonra yeniden düzenlendiği, bu duruma geçen yıl itiraz ettiklerini, kendilerine söz verilmesine rağmen tersi bir sonuçla karşılaşıp kovulduklarını söyledi. Belediye-İş sendikalı olduklarını ve Şubat 2016’ya kadar toplu iş sözleşmelerinin bulunduğunu belirten oyuncu, diğer arkadaşlarıyla dava açacaklarını belirtti. Oyuncu, işten çıkarılmalarında sosyal medya üzerinden yürüttükleri “Nasıl bir tiyatro?” ve “BBT seçim istiyor” kampanyalarının da etkili olduğunu, yönetimin eleştiriyi kabul etmediğini iddia etti. Belediye ise sözleşmelerin yenilenmemesi ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Oda orkestrası da dağıtıldı

Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nda yaşanan bu sanatçı kıyımının ardından Bakırköy Belediyesi Klasik Müzik Oda Orkestrası’nın (BBKMOO) tüm üyelerinin de işine son verildiği iddia ediliyor. Yaklaşık 30 sözleşmeli sanatçının yer aldığı topluluğun, sadece ayda bir konser verdikleri gerekçesiyle önce sözleşmelerinin yenilenmediği, ardından hukuki bir gerekçe göstermeden işten çıkarıldıkları belirtiliyor.

Bakırköy’de sanata vurulan darbe orkestra üyeleri tarafından Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ile toplantı talep edilerek çözülmeye çalışılıyor. İstanbul’da Bakırköy Belediyesi bünyesinde yer alan topluluk, 2002 yılında, belediyenin öncülüğünde kuruldu. Orkestra, her ayın son pazar günü ücretsiz konserler veriyor.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.