Şaire Vefa: Attila İlhan Yolcu Gemisi

18.06.2015
A+
A-
Şaire Vefa: Attila İlhan Yolcu Gemisi

Attila İlhan’ın adı İzmir’de bir gemiye verildi. Şairin doğum günü olan 15 Haziran’da İzmirliler’le buluşan Attila İlhan Yolcu Gemisi İzmir Büyük Şehir Belediyesi tarafından yaptırıldı. Kentteki deniz ulaşımının geliştirilmesi için yaptırılan altıncı geminin adınınAttila İlhan olarak belirlenmesi ise İzmirliler’in oylarıyla oldu.

İzmirli şair Attila İlhan’ın doğum günü hatırlanarak adının İzmir’deki bir gemiye verilmesi edebiyat dünyasında da memnuniyetle karşılandı. Attila İlhan yolcu gemisi yapımının tamamlanmasının ardından kente geldi. 15 Haziran 1925’te Menemen’de doğan ve 2005 yılında kaybettiğimiz Türk edebiyatının ölümsüz ismi Attila İlhan’ın adını taşıyan gemi, şairin doğum gününde İzmir Körfezi’yle buluştu.

Güzel isimli gemiler

Dokuz Eylül, Çakabey, 1881 Atatürk, Soma 301 ve Dario Moreno’nun ardından teslim alınan 6. gemi olan Attila İlhan, İzmir Liman Başkanlığı nezdindeki resmi işlemlerin tamamlanmasının ardından hizmete girecek. Deniz ulaşımının gelişmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi 15 gemi siparişi verdi. Katamaran gövde tipinde ve çelikten daha sağlam, alüminyumdan daha hafif, daha uzun ömürlü, işletme maliyetleri düşük ‘karbon kompozit’ malzemeden üretilen gemiler, yakın bir zamanda dış Körfez’de de seferlere başlayacak.

Reklam
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@yavuzrencberler.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.