Abdülcanbaz Kadıköy’ü geziyor

Karikatürist Turhan Selçuk’un ünlü karakteri Abdülcanbaz Kadıköy’ü geziyor. Abdülcanbaz’ın ilk durağı Kadıköy Belediyesi oldu.

Kadıköy sokaklarında, caddelerinde eğlenceli keyifli şeyler aniden karşımıza çıkıyor. Kadıköy Belediyesi daha önce  Yaşam Koçu Afet, Öğreten Adam ve Oğlu, Daral Timsah, Fırat, Robinson Crusoe ve Cuma, Gönül Adamı, Fethiye Nene gibi mizah dergilerinin kahramanlarını kaldırımlara taşımıştı. Şimdi de usta mizahçı Turhan Selçuk’un çizgi roman kahramanı Abdülcanbaz’ın heykelini yaptırdı.

Bir İstanbul Beyefendisi Abdülcanbaz Kadıköy’de geziye çıktı. Abdülcanbaz’ın ilk durağı Kadıköy Belediyesi oldu.

Turhan Selçuk’un çizgi roman kahramanı “Bir İstanbul Beyefendisi Abdülcanbaz” Kadıköy’de gezintiye çıktı. Abdülcanbaz’ın ilk durağı Kadıköy Belediyesi bahçesi oldu.

Kısa bir süre sonra Hasanpaşa’da restore ettiği karikatür evini hizmete açacak olan Kadıköy Belediyesi’nin yaptırdığı heykel de Kadıköy’ü dolaşarak karikatür evini müjdeleyecek. Abdülcanbaz’ın son durağı karikatür evi olacak.

Abdulcanbaz-heykeli

Abdülcanbaz’ın Kadıköy Belediyesi’ni ziyaretine ilişkin konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt NuhoğluAbdülcanbaz haksızlıklara tahammülü olmayan, mücadeleci bir kahraman. Daima iyi ve dürüstün yanında oldu. Bizi ziyaret edip, denetledi. Biz bu ziyaretten çok memnun kaldık. Umarım kendisi de bizden memnun kalmıştır” dedi. Abdülcanbaz’ın bir dönemin çok önemli bir kahramanı olduğunu belirten Nuhoğlu, “Abdülcanbaz heykeli ile hem onu yeni kuşaklara tanıtmak hem de iyiliğin mutlaka kazanacağını hatırlatmak istedik” dedi. Nuhoğlu, Karikatür evine ilişkin ise mizahın otoriteye karşı en güçlü silahlardan biri olduğunu belirterek “Karikatür evinde mizahla tanışacak olan çocuklarımız ve gençlerimiz dünyaya daha farklı daha umutlu bakacaklar” dedi.

Karikatür evi için Karikatürcüler Derneği ile protokol imzalayan belediye özellikle çocukları mizahla tanıştırmayı hedefliyor. Karikatürcüler Derneği bünyesinde bulunan 10 orijinal karikatürün sergileneceği karikatür evinde atölyeler dışında ulusal ve uluslararası sergiler ve paneller de düzenlenecek.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.