Turhan Selçuk karikatürleri heykele dönüştü

Türk mizahının ünlü çizerlerinden Turhan Selçuk’un karikatürleri heykele dönüştü. Bronz ve krom heykeller haline gelen çizgiler bir sergide buluştu.

Turhan Selçuk karikatürleri heykele dönüştü

Turhan Selçuk karikatürleri heykele dönüştü. Ünlü çizgi ustası Turhan Selçuk’un çizgileri, heykel olarak tasarlandı ve sergilenmeye başladı.

Heykeltraş Hasan Fehmi Hızal, Turhan Selçuk için ‘Çizginin efendisi’ diyor. Turhan Selçuk’un çizgilerini yorumlayarak bronz ve krom heykeller haline getiren sanatçının eserleri “3. Boyutta Turhan Selçuk Çizgi Kahramanları Heykel Sergisi” ile sanat severlerle buluşuyor.

Serginin ev sahipliğini Şişli Belediyesi yapıyor. “3. Boyutta Turhan Selçuk Çizgi Kahramanları Heykel Sergisi” 14 Ocak 2019 tarihine kadar Şişli Belediyesi Sanat Galerisi’nde açık kalacak. 

Türk mizahının önde gelen isimlerinden Cumhuriyet Gazetesi çizeri Turhan Selçuk’un eserleri yorumlanarak heykel haline getirildi. Hasan Fehmi Hızal, Turhan Selçuk’un çizgi kahramanlarına hayat verdi. Sanatçı, bronz ve krom heykelleriyle siyasi aktörleri de farklı bir bakış açısıyla ortaya koyuyor.

Hasan Fehmi Hızal kimdir

Hasan Fehmi Hızal 1957 yılında Trabzon Beşikdüzü’nde doğdu. İlk resim öğrenimini Eğitim Enstitülü öğretmenlerden olan babasından aldı. Lise yıllarında Esin Avgan ve Sezai Çakmakçı’nın eğitiminden geçti.

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Lisans Eğitim Programı’nı kazandı. “Prof. Dr. Neşet Günal Atölyesi”nde öğrenim gördü. 

Merkezi Trabzon’da bulunan Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği (KPSD)’nin kurucuları arasında yer aldı. KPSD’de başkanlık yaptı. Trabzon Sanatevi Derneği’nin dönem başkanlığını üstlendi. Hali hazırda çalışmalarını Trabzon’daki atölyesinde sürdürüyor.

2010 yılından bu yana merkezinde Turhan Selçuk’un bulunduğu “Bütün Zamanların İlk Karikatür Heykelleri” çalışmasını sürdürüyor. 

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.