Hasan Ali Toptaş FT/Oppenheimer finalinde

Hasan Ali Toptaş FT/Oppenheimer finalinde

İngilizce’ye çevrilen ilk kitabı Heba ile Hasan Ali Toptaş FT/Oppenheimer finalinde.  Hasan Ali Toptaş’ın romanı Heba, FT/Oppenheimer ödüllerinde finale kaldı. 

Hasan Ali Toptaş‘ın, İngilizce’de yayımlanan ilk romanı “Heba“, FT/Oppenheimer ödüllerinde finalist oldu.

Geçtiğimiz sene Amerika ve İngiltere’de Bloomsbury tarafından İngilizce’ye Reckless” adıyla çevrilen Heba FT/Oppenheimer Ödülleri‘nde son 10’a kaldı. 

Kurmaca, film ve sanat kategorilerinde verilen ve oldukça saygın bir ödül olarak kabul edilen FT/Oppenheimer’ın “kurmaca” kategorisine 797 başvuru yapılmıştı.

[colored_box color=” red”] HASAN ALİ TOPTAŞ İCRA MEMURUYDU – Bu haber ilginizi çekebilir[/colored_box]

Maureen Freely ve John Angliss tarafından İngilizce’ye çevrildi. Heba, FT/Oppenheimer ödülleri kapsamında, Eka Kurniawan ve Yu Hua’nın da aralarında olduğu önemli isimlerin kitapları ile yarışacak.

5 Ağustos tarihinde 3 kitaba indirilecek listenin kazananı 26 Eylül’de New York’ta düzenlenecek törende duyurulacak.

Heba, ülkemizde ise 2013 yılında İletişim Yayınları‘ndan çıkmıştı.

Hasan Ali Toptaş ödülle ilgili, “Bu tür şeyler beni hep şaşırtır, sevindim ama, her türlü ödül, benim için o kadar da başımı döndüren bir şey değil. Şimdi yeni romanımı yazıyorum ve ben hep söylerim; benim için ilk cümleyle son cümle arasındaki hayati olan daha önemlidir diye, ama sevindim tabii,” dedi. 

Toptaş, ödülü kazanıp kazanamayacağına dair gelen soruya ise “Hiç bilemiyorum. Ben bu kadarına bile şaşırdım, ilk 3’e kalırsa daha da şaşırırım, ödül verilirse büsbütün şaşırırım” cevabını verdi. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM