Adana’da film mevsimi

23.09.2018
A+
A-

25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde Altın Koza ödülleri için geri sayım başladı. Ulusal ve uluslararası bölümden oluşan yarışmaya katılacak filmler ve filmleri seçecek olan jürinin kimler tarafından oluştuğu açıklandı.

Adana’da film mevsimi dün başladı. 25. Uluslararası Adana Film Festivali‘nin açılış töreni 22 Eylül 2018 Cumartesi günü yapıldı. 30 Eylül’de ödül töreni ile kapanacak olan festivalde sekiz gün boyunca sinemaya dair buluşmalar, etkinlikler, paneller yapılacak. 

Sinema dünyasının kalbi 25’inci kez Adana’da atıyor. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde ‘ulusal’ ve ‘uluslararası’ bölümlerinde yarışacak filmler seçilmiş ve duyurusu da yapılmıştı. 

Uluslararası Adana Film Festivali’ne çeşitli nedenlerden dolayı zaman zaman ara verilmişti. Ancak Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü döneminde özellikle yarışma bölümü aralıksız devam ettiğini hatırlatmakta fayda var. Festivalin sinema dünyamız için nasıl büyük bir değer olduğunu ve Adana’ya da ne büyük katkı sunduğunun bilincinde olan Başkan Hüseyin Sözlü,  bu yıl da sinemaseverlerden alkış aldı. 

Gelelim yarışma bölümüne. Sinema festivallerinde elbette gözler yarışmaya katılan filmlerde, hangi filmin birinci alacağında… Altın Koza’yı hangi film ve yönetmen kucaklayacak? Sinemaya dair en iyilerin ödüllendirileceği 40’a yakın Altın Koza dağıtılacağı açıklandı. 

25. Uluslararası Adana Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması ve Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın finalistleri ve seçici kurulları, İstanbul’da düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanmıştı. 

İstanbul’da basın toplantısı

Festivalin iletişim ve halkla ilişkiler görevini üstlenen Bavul Ajans tarafından İstanbul’da düzenlenen basın toplantısına kimler katıldı? Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Ana Jüri Üyesi Tuba Büyüküstün ile Adanalı sanatçı Caner Cindoruk ve sinema dünyasından ünlü isimler…

Adana Film Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Halil Avşar, Adana Film Festivali Direktörü İsmail Dikilitaş, Adana Film Festivali Danışma Kurulu Üyesi Gülsen Tuncer, Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mete Şahin ve Adana Büyükşehir Belediyesi Sanat Danışmanı Mahmut Tülek.

Sinema dünyasının heyecanla beklediği 25. Uluslararası Adana Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nda finale kalan filmler ve seçici kurul kamuoyu ile paylaşıldı. 

Uluslararası Adana Film Festivali’nde bu yıl; Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması bölümleri yer alacak.

Adana Film Festivali’nin bu yıl 25’incisinin yapılıyor olması nedeniyle, 25’inci yıla özel ödüller verilecek, etkinlikler düzenlenecek.

Uluslararası Adana Film Festivali’nin 25’incisi öncesinde daha önce kamuoyuyla paylaşılan 3 ana kategorideki finalistlerin ardından Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması ile Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın finalistleri ve jürileri de belli oldu.

 

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması finalistleri

25. Adana Film Festivali, bu yıl Türkiye sinemasını kucaklama arzusuyla Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın film adedini 15’e çıkardı.

1-Anons (2018) Mahmut Fazıl Coşkun
2-Arada (2018) Ali Kemal Çınar
3-Aydede (2018) Abdurrahman Öner
4-Babamın Kemikleri (2018) Özkan Çelik
5-Dört Köşeli Üçgen (2018) Mehmet Güreli
6-Güvercin (2018) Banu Sıvacı
7-Güvercin Hırsızları (2018) Osman Nail Doğan
8-Halef (2018) – Murat Düzgünoğlu
9-İçeridekiler (2018) Hüseyin Karabey
10-Kardeşler (2018) Ömür Atay
11-Kaos (2018) Semir Aslanyürek
12-Kelebekler (2018) Tolga Karaçelik
13-Sibel (2018) Çağla Zencirci, Guillaume Giovanetti
14-Tuzdan Kaide (2018) – Burak Çevik
15-Yuva (2018) Emre Yeksan

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Ana Jürisi’nin başkanlığını Tomris Giritlioğlu yapacak. Üyeler ise Ahmet Mümtaz Taylan, Cihan Ünal, Mehmet Açar, Mustafa Presheva, Nebil Özgentürk, Tuba Büyüküstün.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Jürisi: Barış Saydam, Hasan Nadir Derin, Murat Tırpan.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Film Yönetmenleri Derneğı (FİLM-YÖN) Jürisi: Cemil Ağacıklıoğlu, Canan Gerede, Feyzi Tuna.

 

Uluslararası Uzun Metrajlı filmler

7-8 A listesi uluslararası film festivalinde yarışıp hak ettiği ödülü alan veya alamayan filmlerin Türkiye prömiyerlerinden oluşturulan yarışmada; Lee Chang-Dong, Jia Zhangke, Olivier Assayas, Radu Jude, Philip Gröning gibi modern sinemanın son 20 yılına damga vurmuş isimler rekabete girecek. Yarışmanın Türk üyesi ise Mahmut Fazıl Coşkun’un Anons’u oldu. Uluslararası Uzun Metraj Jürisi’nin başkanlığını Polonyalı yönetmen Urszula Antoniak üstleniyor.

1-Ash is Purest White (Jian Hu Er Nv) (2018) Jia Zhangke – Çin
2-Blaze (2018) Ethan Hawke – ABD
3-Şüphe (Burning / Boening) (2018) Lee Chang-Dong – Güney Kore
4-Domestik (Domestique / Domestik) (2018) Adam Sedlak – Çekya
5-Tarihe Barbar Olarak Geçmek Umurumda Değil (I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians / Îmi Este Indiferent Daca în Istorie Vom Intra Ca Barbari) (2018) Romanya
6-Budala Kardeşim Robert (My Brother’s Name is Robert and He is An Idiot / Mein Bruder heißt Robert und ist Ein Idiot) (2018) Philip Gröning – Almanya
7-Çifte Hayatlar (Non-Fiction / Double Vies) (2018) Olivier Assayas – Fransa
8-Pity (2018) Babis Makridis – Yunanistan
9-Anons / The Announcement Mahmut Fazıl Coşkun – Türkiye

Toplam 900 Bin TL ödül dağıtılacak olan Altın Koza’da en iyi filme verilecek ödül 350 Bin TL olarak belirlendi.

Özel gösterimler

Ayrıca festival etkinliklerinde bu yıl Türk ve dünya sinemasının en seçkin örnekleri ile Türk Dünyası Özel Gösterimleri, Adanalı sinemaseverlerle buluşacak; söyleşiler, sergiler, ödül törenleri ve konserler sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Engelli sinema gösterimleri, huzurevi ve sevgi evlerinde özel gösterimler ve mahallelerde gezici sinema gösterimleri de 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nin iddialı etkinlikleri arasında yer alacak.

Editör: Serdar Tunatürk

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.