Murakami Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü’nden çekildi

2018 yılında Nobel Edebiyat Ödülleri verilmeyecek. Buna karşılık düzenlenen Alternatif Nobel Edebiyat Ödülleri’ndeki adaylar arasında olan Haruki Murakami, adaylıktan çekildiğini duyurdu.

Murakami Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü’nden çekildi. Japon edebiyatının dünya temsilcilerinden oan Haruki Murakami, aday gösterildiği “Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü”nden çekildiğini duyurdu. 

Murakami, İsveç Kraliyet Bilim Akademisi’nin düzenlediği Nobel Edebiyat Ödülü’ne tam 7 kez aday olan oldu. Ancak ödülle henüz buluşamadı. 

Akademi’de yaşanan cinsel taciz skandalları nedeniyle 2018 yılının Nobel Edebiyat Ödülü’nün verilmeyeceği daha önce duyurulmuştu. Buna karşılık ise The New Academy (Yeni Akademi) adlı oluşumun seçerek, halkın oylamasına sunduğu edebiyatçılar arasında Murakami de bulunuyordu. 

Yani Murakami’nin adaylıktan çekildiği Nobel, o bildiğimiz yıllardan beri peşinden koşulan Nobel değil. Adı üzerinde ‘alternatif’. Bu konuyla ilgi biraz daha detaylı yazıyı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz. 

Japon ve dünya edebiyatının önemli ismi Haruki Murakami aday gösterildiği Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü’nden çekildiğini duyurdu. Murakami yaptığı açıklamada, şu sıralar yazmaya devam ettiği kitabına yoğunlaşmak istediğinden ve medyada gözükmek istememesi sebebiyle adaylıktan çekildiğini söyledi.

Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü için diğer adaylar ise şu isimler: Neil Gaiman, Maryse Condé ve Kim Thúy.

Editör: Serdar Tunatürk

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM