Adana’da kitap fuarına okur akını

12. Çukurova Kitap Fuarı’nda ziyaretçi rekoru kırıldı. Fuara geçtiğimiz yıl 341 bin ziyaretçi gelmişti. Bu yıl ise 350 bin…

Adana’da kitap fuarına okur akını

Adana’da kitap fuarına okur akını. Bu yıl 12’incisi düzenlenen Çukurova Kitap Fuarı okurların yoğun katılımı gerçekleşti. Fuarın son iki gününde ziyaretçi katılım rekoru kırıldı.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 12. Çukurova Kitap Fuarı son iki gününde hedeflenen 350 bin ziyaretçi ve okur kitlesine ulaştı. Yılın ilk kitap fuarı ziyaretçi rekoru ile tamamlandı. 

Fuarı, geçtiğimiz yıla oranla %7 artışla 363.575 kitapsever ziyaret etti.

Çukurova 12. Kitap Fuarı’nı okullarıyla birlikte ziyaret eden öğrenci sayısı da rekor kırarak 75.264’e ulaştı.

Bu yıl 300 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleşen Çukurova Kitap Fuarı, panel, söyleşi ve çocuk etkinliklerinden oluşan 70 kültür etkinliğine ev sahipliği yaptı. Dokuz gün boyunca düzenlenen imza günleri ve kültür etkinliklerinde yüzlerce yazar, okurlarıyla buluşma fırsatı yakaladı.

Adana’nın Kurtuluş Günü olan 5 Ocak 2019’da açılışı yapılan 12. Çukurova Kitap Fuarı, kapanış günü Adanalılar ve komşu il ve ilçelerden gelen kitapseverlerin akınına uğradı.

Fuara girişte uzun kuyruklar oluştu. Okurların imza günlerinde oluşturdukları bekleme kuyrukları da dikkat çekti. 

363 bin 575  ziyaretçi ile rekor

Her yıl bir öncekinden daha çok ziyaretçiyi ağırlayan 12. Çukurova Kitap Fuarı’nda, bu yıl hedeflenen ve rekor olacağı önceden belirtilen 350 bin ziyaretçi sayısı son iki günde aşıldı. Toplam ziyaretçi sayısı 363 bin 575 oldu. 

TÜYAP Adana Bölge Müdürü Salih Gökmen, fuarın kapanmasına bir gün kala yaptığı açıklamada katılımlarla ilgili olarak, “Önceki yıl 341 bin olan ziyaretçi sayısının 350 binin üzerinde olmasını bekliyoruz. Son ilk 5 gün katılım düşük olsa da son iki gün fuara gösterilen ilginin ve katılımın büyüklüğü beklenen rekorun göstergesi oldu. Bu sadece sayısal beklenti. Asıl amaç olan kitap sevgisinin ve okur sayısının artmış olması. Geçen yıl son ikinci günde 74 bin olan ziyaretçi sayısı dün (cumartesi) 80 bin civarında oldu. Fuarımızın son günü ise 100 bin katılımcı olacağı kesin gibi. Yani rekor yaşayabiliriz. Bu ilgi ve rakamlar da gösteriyor ki; Çukurova’da, Adana’da insanlar gerçekten kitap okuyor. Bu da bizi ayrıca mutlu ediyor” dedi. 

Salih Gökmen’in tahmini gerçekleşti. Bu yıl 12. Çukurova Kitap Fuarı’nda önceki yıla oranla daha yüksek ziyaretçi geldi. 

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.