Saf filmine ABD’de ödül

Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm meselesine derin bir sorgulama getiren Saf filmi ABD’den ödülle döndü. Fikirtepe’deki müteahhit vurgununa, FETÖ’cü müteahhitlere ve Anadolu’dan gelip Bağdat Caddesi’nde türeyen müteahhitlerin gecekondu dönüşümünde yaptıklarına dek pek çok sorunlu mesele sinemaya taşındı.

Saf filmine ABD’de ödül

Saf filmine ABD’de ödül… Saf filmi Palm Springs Film Festivali’nden mansiyon ödülü kazandı. Film, dünya prömiyerini Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapmıştı.

Palm Springs Uluslararası Film Festivali, ABD’nin önemli film festivalleri arasında yer alıyor. Saf filmi, Palm Springs Uluslararası Film Festivali’nde Özel Mansiyon Ödülü’nü kazandı. 

Saf filminde başrolleri Saadet Işıl Aksoy ve Erol Afşin oynuyor. Ali Vatansever, filmin senaryosunu yazdı ve yönetti. Filmin oyuncu kadrosunda Onur Buldu, Ümmü Putgül ve Kida Ramadan da yer aldı. 

30. Palm Springs Uluslararası Film Festivali’nde seyircilerle buluşan filmin 9 Ocak 2019 tarihinde yapılan prömiyerine yönetmen Ali Vatansever ile Saadet Işıl Aksoy da katıldı.

Saf filminin yapımcılığını Terminal Film, 2 Pilots Film ve 4 Proof Film ortaklığı üstlendi. Türkiye-Almanya-Romanya ortak yapımı olan ‘Saf’, Nisan 2019’da Türkiye’de de sinemaseverlerle buluşacak.

Saf filminin fragmanı 

Saf filminin konusu

Saf, Türkiye’deki güncel bir konuyu beyazperdeye taşıyor. Bu bir Fikirtepe filmi. Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm sinemada…

Fikirtepe’de gecekonduda yaşayan ve kentsel dönüşüm ile değişen hayatları ele alınıyor. Aslında nüfus değişiminin yapıldığı ve müteahhitlerin zenginleştiği filmde vurgulanıyor. Sıradan insanların yaşamasının mümkün olmadığı yeni Fikirtepe’den nasıl sürüldükleri, bölgeyi nasıl terk etmek zorunda kaldıkları beyazperdeye taşınıyor. 

Gecekonduda yaşayan çiftin, mahalledeki kentsel dönüşüm söylentileri ile hayatlarında değişimler başlar. Kamil ile Remziye çifti Kadıköy’ün şu anda kentsel dönüşüm uygulanmış olan Fikirtepe’sinde yaşamaktadır. 

Fikirtepe bilindiği gibi bir gecekondu mahallesidir.

Kamil, naif bir adamdır. Yan mahallede yürütülen kentsel dönüşüm şantiyesinde işe girer. Mahalleli, uygulanan kentsel dönüşüm projesine büyük tepki göstermektedir. 

Mahalleli, Kamil’e de tepkilidir. Öte yandan işyerinde artan baskılar Kamil’de farklı bir değişime neden olur.

Kamil’in yaşadıkları elbette eşi Remziye’yi de etkiler.

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.