Afiş asmak için mücadele ettikleri festival yirmi yaşında

20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali, bugünlere kolay gelmedi. Türkiye’nin üniversite kimliği taşıyan uluslararası tek uzun metraj film festivali Eskişehir Uluslararası Film Festivali.

Afiş asmak için mücadele ettikleri festival yirmi yaşında

Eskişehir Uluslararası Film Festivali bu yıl yirminci yaşında. Festival görkemli bir törenle açıldı. Anadolu’da bir kültür vahası görünümündeki kent Eskişehir, sinema festivaline kolay kavuşmadı. Yirmi yıllık serüvenin başlangıcında yaşananlar, o günleri hatırlayanların anılarından açılış töreninde dile geldi. 

Festival Başkan Yardımcısı ve Festival Yönetmeni Doç. Dr. Sırrı Serhat Serter’in açılış konuşması yaparak, töreni başlattı. Serhat Serter, 20 yıl önce ellerindeki afişleri asmaları için esnafı dükkan dükkan gezdiklerini anlatarak o günlere yolculuğa çıkardı. Dedi ki “20 yıl önce Gülseren Hocayla bir etkinliğimiz var, afişimizi asar mısınız diye cadde cadde gezerek başladığımız bu festivalde, bu kalabalığı görmek çok mutlu ediyor”

20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali’nin delikanlılık çağı geride kaldı. O delikanlının büyümesinden yaş almasından en çok mutlu olan ve gurur duyanlardan biri Serhat Serter elbette. Serhat Serter, konuşmasında festivale destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek Türkiye’de bir festivali 20 yıldır yapmanın zorluklarından da söz etti elbette. 

20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali açılışında ödüller verildi.

Renkli açılış gecesi 

20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali görkemli bir gece ile başladı. Festival, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü destekleri ile Anadolu Üniversitesi ve İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenleniyor. 20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali 16-24 Kasım 2018 tarihleri arasında sinema dünyasını ağırlıyor. 

Festivalin gala gecesi Anadolu Üniversitesi’nde yer alan Sinema Anadolu Salonu’nda düzenlendi. Geceye katılanlar arasında 27. Dönem CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Anadolu Üniversitesi Rektörü Şafak Ertan Çomaklı, İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Festival Başkanı Prof. Dr. Erhan Eroğlu, Festival Onursal Başkanı Prof. Dr. Gülseren Yücel, Festival Başkan Yardımcısı ve Festival Yönetmeni Doç. Dr. S. Serhat Serter, Festival Başkan Yardımcıları Prof. Dr. N. Aysun Akıncı Yüksel ile Yaprak Büyükerşen İşçibaşı yer aldı. 

Bu festival diğerlerinden farklı

Anadolu Üniversitesi Rektörü Şafak Ertan Çomaklı ise konuşmasında “Bu festival diğerlerinden farklı” dedi ve bunu açıkladı: “Bu festival, “Sinema Günleri” diye yıllar önce başlarken önce yerelin tadını alıyor ve sonra ulusal ve daha sonra uluslararası film festivali olarak kademe kademe yükseliyor. Bu süreç çok önemli. Öğrencilerimiz sinemacılarla buluşuyorlar. Bu çok kıymetli. Festivalimize ileriki yıllarda daha çok katkı sağlayacak çalışmalar da yapacağız. Sürprizlerimiz var. Biz de kendi üzerimize düşen her şeyi yapacağız.”

Eskişehir Uluslararası Film Festivali, Türkiye’nin üniversite kimliği taşıyan uluslararası tek uzun metraj film festivali. Açılış gecesi hazırlanan kısa tanıtım filmde Türk sinemasının emektar oyuncuları da hatırlandı. Münir Özkul bunlardan bir tanesiydi. 

20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali açılış töreni

Ödüller sahiplerine verildi

Açılış gecesi “Performans Ödülü”, “Emek Ödülü” ve “Onur Ödülü” sahiplerini buldu. Festivalde, bu yıl “Kısa Film Yapım Destek” ve “Sinema Kültürüne Katkı Yarışması” kazananlar da açıklandı ve ödülleri takdim edildi.

Kısa Film Yapım Desteği üç isme verildi.  “Büyük İstanbul Depresyonu” projesi ile Cemre Okumuş, “Yaşlı Adam ve Tren” ileEge Karakurt ve “Servis” projesi ile Ramazan Kılıç destek aldı. 

Senaryo Danışmanlık Desteği kazanan isimler ise Ümit Karaçam, Ahmet Toğaç ve Musab Tekin oldu. 

Sinema Kültürüne Katkı Yarışması’nda iki isme ödül verildi. Hakan Erkılıç, “Dijital Sinema Teorisi Üzerine” projesi ile En İyi Sinema Makalesi’yle ödüle değer bulundu. İlkay Nişancı ise “Teoride ve Pratikte Sinemada Kurgu” makalesi ile En İyi Sinema Kitabı ödülünü kazandı.  En İyi Sinema Kitabı Jüri Özel Ödülünü ise Hakan Savaş “Rağmen Sinema” makalesi ile aldı.

“Sinema Kültürüne Katkı Ödülü” bu yıl TÜRVAK- Türker İnanoğlu Vakfı’na takdim edildi.

Festival, seçkisindeki yerli filmlerdeki performansları ile dikkat çeken iki oyuncuya “Yılın Performansı” ödülü verildi. “Sibel” filmindeki rolüyle Damla Sönmez’e ve “Güvercin” filmindeki rolüyle Kemal Burak Alper’e ödülleri takdim edildi. 

Emek Ödülleri’nin bu yılki sahipleri ise yönetmen Yılmaz Atadeniz, görüntü yönetmeni Çetin Tunca ile makyaj uzmanı, ses sanatçısı ve oyuncu Suzan Kardeş oldu. 

20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali’nde Suzan Kardeş ödülünü aldı.

Onur ödülleri Macit Koper ve Itır Esen’e

20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali’nde onur ödülleri Itır Esen ve Macit Koper’e değer bulundu. Ödüller iki sanatçıya da açılış gecesi verildi. Itır Esen şunları söyledi: “Burada olmaktan çok heyecanlayım Eskişehiri çok seviyorum. Sinemaya doğrudan katkısı olan bu fakültenin gerçekten kıymetini bilin. Sinema çok önemli gerçekten. Ben şanslıyım sinemanın içine doğdum. Babam dolasıyla… Çok mutluyum çok gururluyum. Sinemada bugüne kadar gelmiş geçmiş katkısı bulunan herkese sinema emekçilerine selam olsun.”

Macit Koper de ödül için teşekkür ederek “Çok değerli rahmetli dostum Onat Kutlar’ın “Sinema bir şenliktir” sözünü hatırlıyorum. Umarım bütün yıllar olduğu gibi bu yılda bu festival Eskişehir için bir şenlik olur.” dedi. 

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.