Müslüm filmindeki Bedri Baykam’ın öğrencisi kim

Ünlü ressamlarımızdan Bedri Baykam, vizyondaki Müslüm filmini izlemiş. Filmi beğenmiş. Ama bizim dikkatimizi çeken filmle ilgili yazdığı yazıdaki bir detay oldu. Filmdeki ünlü oyuncu Bedri Baykam’ın öğrencisiymiş. Kim mi?

Müslüm filmindeki Bedri Baykam’ın öğrencisi kim

Müslüm filmindeki oyunculardan biri Bedri Baykam’ın öğrencisi. Müslüm filmindeki Bedri Baykam’ın öğrencisi kim? Hangi ünlü oyuncu Bedri Baykam’ın öğrencisiydi? 

Cumhuriyet’teki köşesinde Bedri Baykam, Müslüm filmiyle ilgili bir değerlendirme yaptı. Filmi izleyen Bedri Baykam filmin yönetmenlerini tebrik ediyor. 

“Müslüm filmi önyargıları ezip geçiyor!” başlığıyla yazdığı yazısında Bedri Baykam, “Gerçekten çok tebrik ediyorum yönetmenleri, yani Ketche ve Can Ulkay’ı. Ulkay’ın daha önce o şaheser “Ayla” filmini de izlemiştim. Her ikisi de birbirinden daha iyi kotarılmış iki proje. “İki yönetmen aynı filmi nasıl çeker” sorusunun yanıtını ben kendim bizzat yaşayarak vermiş bir insanım.” diyor. 

Bedri Baykam’ın öğrencisi ünlü oyuncu

Türkiye’nin “dahi çocuklarından” olan ressam Bedri Baykam

“Müslüm” filminin Müslüm Gürses’e yönelik önyargıları ve varsayımları dinamitlercesine yok ettiğini belirtiyor Bedri Baykam.

Sonra şu satırları yazıyor: “Filmin başından itibaren kendimizi o ufacık çocuğun, “Müslüm Akbaş”ın yerine hemen koyuyoruz ve dünyayı onun korkuları, heyecanları ve umutlarıyla görmeye başlıyoruz. Bu yönetmenlerin ve o küçük aktör Şahin Kendirci’nin başarısı. Ardından filmin derinliklerine çekiliyoruz. Kıskançlık ve şiddet üstüne beyni kurgulu bir baba, fedakâr bir anne, kan dolu sahneler…”

Bedri Baykam, filmi eşi ile izlemiş. Diyor ki “… Ve eşim Sibel’i ağlatan, Timuçin Esen’in “Müslüm Baba” performansına Muhterem Nur rolünü mükemmel oynayarak harika bir şekilde eşlik eden, eski öğrencim Zerrin Tekindor… Bana daha fazla anlattırmayın, görmediyseniz hemen gidin bu hafta sonu!”

Sizin de son satırlarda okuduğunuz gibi Zerrin Tekindor’un Bedri Baykam’ın öğrencisi olduğunu öğreniyoruz. Dizilerin ve sinema filmlerinin vazgeçilmez oyuncusu Zerrin Tekindor, Müslüm Gürses’in hayat arkadaşı Muhterem Nur’u canlandırdı. 

Müslüm filminde rol alan Zerrin Tekindor, Bedri Baykam’dan ders almış.

Zerrin Tekindor onun atölyesinde bulunmuş

Zerrin Tekindor filmle ilgili bir röportajında şöyle demişti: “Daha önce Müslüm Gürses dinlemedim.” O röportajın detayını okumak isterseniz bu satırları tıklayabilirsiniz. 

Bedri Baykam ünlü ressamlarımızdan. İyi ama Zerrin Tekindor, bir oyuncu. Evet, Bedri Baykam’dan resim dersi almış. Bir röportajında soruyorlar Zerrin Tekindor’a “Mehmet Güleryüz ve Bedri Baykam atölyelerinde çalıştınız, neler kattı size çalıştığınız atölyeler?” 

Şu cevabı veriyor: “Ben Halil Akdeniz atölyesindeydim. Mehmet Güleryüz ve Bedri Baykam konuk eğitmen olarak gelmişlerdi. Hepsinin atölyesinde bulundum. İnanılmaz değerli hocalardır. Çok şey öğrendim onlardan.”

Zerrin Tekindor, yaptığı resimlerle sergiler açan çok yönlü bir sanatçı. 2013 yılında Contemporary İstanbul’da sanat alemine resimleriyle seslenmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.