Ahmet Kaya filminin fragmanı İki Gözüm filminin fragmanı

24.09.2019
A+
A-

Ahmet Kaya filminin fragmanı paylaşıldı. Ahmet Kaya’nın hayatının yarı belgesel türde anlatıldığı filmin ilk fragmanı yayınlandı. İki Gözüm filminin fragmanı paylaşıldı.

Ahmet Kaya filminin fragmanı yayınlandı. Ahmet Kaya’nın hayatının anlatıldığı İki Gözüm filminin fragmanı sinema seyircisi ile paylaşıldı.

16 Kasım 2000’de, Paris’te geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden Ahmet Kaya’nın (43) hayatı beyazperdeye geliyor. Ahmet Kaya’nın hayatı 10 yıldır birçok kez beyazperdeye aktarılmak istendi. Ancak eşi Gülten Kaya ve kızları buna karşı çıktı. Bu nedenle birçok yapım senaryo aşamasında iptal edildi. Kaya Ailesi en son 6 ay önce ‘Ahmedo’ adlı filmin Paris’teki çekimlerini durdurmayı başardı. 

Aile şu açıklamayı yaptı:

“Varislerden izin alınmadan Ahmet Kaya’yı dolaylı ya da dolaysız konu alan, esinlenmeler içeren hiçbir proje Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde ve dünyada çekilemez.”

Ahmet Kaya’nın sesi gibi 

Kaya ailesinin tüm karşı çıkışlarına rağmen bu kez bir Ahmet Kaya filmi çekiliyor. İki Gözüm adı verilen Ahmet Kaya filminin ilk fragmanı da paylaşıldı. 

İki Gözüm filmi Ahmet Kaya’nın hayatından kesitlerin aktarıldığı, yarı belgesel niteliğinde bir film. 

İki Gözüm filminin yönetmenliğini Gani Rüzgar Şavata ile Hakan Gürtop yapıyor. Ahmet Kaya’yı şarkıcı Özgür Tüzer canlandırıyor. Özgür Tüzer’in sesi Ahmet Kaya’ya çok benziyor. 

Ahmet Kaya’nın gençlik aşkını ise Aleyna Solaker oynuyor.

Filmin bütçesinin 6 milyon TL olduğu belirtiliyor. Yapım şirketinin filmin durdurulmaması için önlemler aldığı, avukatlarla birlikte toplantılar yaptıkları belirtiliyor. Filmin türü ‘yarı belgesel’ olarak nitelendirilirken, bazı olay ve kişilere yer verilmedi. 

Filmde Ahmet var ama soyadı yok

Filmin yayınlanmasına dair yapılacak şikayetlere karşı alınan önlemlerden biri Ahmet Kaya’nın adıyla ilgili. Filmde ‘Ahmet’ adı kullanılacak ancak Kaya soyadı olmayacak. 

Söz ve müziği Ahmet Kaya’ya ait eserler filmde kullanılmayacak. Bunun yerine sanatçının seslendirdiği anonim parçalar yer alacak. Ahmet Kaya’nın sesi de filmde olmayacak. Eşi Gülten Kaya’dan da filmde söz edilmeyecek. Ancak Ahmet Kaya’nın evlenmeden önceki gençlik aşkı beyazperdeye gelecek.

Filmde, 1999’daki MGD gecesinde yaşananlar ve sonrasında Paris’e gidişi yer alacak. Ancak Paris’teki mezarı beyazperdeye gelemeyecek.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.