Akçaabat horonu UNESCO listesinde

Karadeniz Bölgesi’nin kültürel değerlerinden olan Akçaabat horonu UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındı.

Akçaabat horonu UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındı. Karadeniz Bölgesi’nin halk dansları arasında yer alan Akçaabat horonu için çok önemli bir karar verildi. 

Akçaabat Belediyesi’nin, 2016 yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne yaptığı başvuru olumlu sonuçlandı. Akçaabat horonunun UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne alındığı açıklandı.

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim “Horonumuz koruma altına alınarak gelecek nesillere doğru şekilde aktarılacak.
Trabzon’un Akçaabat ilçesi ile özdeşleşmiş Karadeniz Bölgesi’nin halk dansları arasında yaygın olarak bilinen Akçaabat horonunun kültürel miras olarak koruma altına alınması ve gelecek nesillere doğru aktarılması amacıyla çalışma başlatıldı. 2016 yılında yaptığımız başvuru olumlu sonuçlandı. Listeye alınan Akçaabat horonunun korunarak gelecek kuşaklara aktarılması sağlanacak.” dedi. 

İlçede 7’den 70’e herkes horon öğreniyor

Akçaabat Folklor Derneği Başkanı Ahmet Yalçın Çilingiroğlu bölgenin en çok figürlü olan horonunun Akçaabat horonu olduğunu söyledi:

“Akçaabat horonu bölgemizde en coşkulu oynanan ve en çok figürü olan oyunlarımızdan biridir. Trabzon’u, Karadeniz’i hatta zaman zaman Türkiye’yi temsil eden yurt dışında da birçok organizasyonda ödüller almış halk oyunudur. 7’den 70’e herkese Akçaabat horonunu öğretiyoruz. “

Yörenin vazgeçilmez değerlerinden olan horon; yayla şenliklerinde, düğünlerde, asker uğurlamalarında birlikte olmanın ve coşkunun ortak paydası olarak kabul ediliyor.

ETİKETLER: ,
Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.