İtalya’da dini ve ahlaki sansüre son

09.04.2021
A+
A-

İtalya’da dini ve ahlaki sansüre son verildiği açıklandı. İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini yaptı. Bakan Franceschini, dini ve ahlaki gerekçeli film sansürünün kaldırıldığını duyurdu.

İtalya’da dini ve ahlaki sansüre son

İtalya’da dini ve ahlaki gerekçeli film sansürüne son verildi. Duyuruyu İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini yaptı. Bakan Franceschini, dini ve ahlaki gerekçeli film sansürünün kaldırıldığını açıkladı.

Franceschini İtalya’da sinema sansürünün kaldırılmasıyla ilgili “Devletin sanatçıların özgürlüğüne müdahale etmesine izin veren denetim ve müdahale sistemi sona erdi. Artık yeni bir filmin yayımlanmasını engellemek, ahlaki ve dini nedenlerle düzenlemeler talep etmek mümkün olmayacak” dedi.

Franceschini’ye göre yapımcılar bundan sonra filmlerini izleyicinin yaşına göre sınıflandıracak.

Filmler hakkındaki kararları ise film endüstrisinden seçilen 49 üyeden oluşan yeni bir komisyon belirleyecek. Bu komisyonun içinde eğitim ve hayvan hakları uzmanları da yer alacak. Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen çevrimiçi bir sergi olan “Cinecensura” tarafından yapılan ankete göre, 1944 yılından beri İtalya’da 274 İtalyan filmi, 130 Amerikan filmi ve diğer ülkelerden 321 film sansürlendi.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.