Akün ve Şinasi Sahneleri Gizlice Satıldı

Akün ve Şinasi Sahneleri Gizlice Satıldı

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre Ankara’da bulunan Akün ve Şinasi Sahneleri 33 milyon TL’ye satıldı. Haberin gazetede yayınlanmasının ertesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Akün ve Şinasi sahnelerinin satışını doğruladı… akun_ve_sinasi_sahnelerinin_satisi_protesto_edildi_h8730

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, mülkiyeti Emek İnşaat A.Ş’de bulunan, Ankara’nın en önemli iki tiyatro sahnesinin, Akün ve Şinasi’nin 10 gün önce 33 milyon liraya satıldığını doğruladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Akün ve Şinasi Sahnesi’nin satışı konusunda Cumhuriyet’e yaptığı değerlendirmede Emek İnşaat’ın çoklu ortaklık yapısından oluştuğuna dikkat çekti.

Emek İnşaat’ta SGK ve Kızılay’ın yüzde 49’ar hisseli olduğunu, geri kalan küçük hisselerin ise Atatürk Orman Çiftliği ve THY’ye ait olduğunu dile getiren Çelik, “Emek İnşaat Şirketi özel ortaklı bir şirket. Dolayısıyla söz konusu satışla ilgili olarak benim bilgim ve dahlim yoktur” sözleriyle kendini savundu.

Satışla ilgili son gelişmelerden, Cumhuriyet’te yer alan haber üzerine bilgi sahibi olduğunu belirten Çelik, “Kurumun yetkilileriyle görüştüm. Açıkça belirtmek isterim ki, burada değerinin altında bir satış, bir usulsüzlük, kurumu ve kamuyu zarara uğratan, bir liralık dahi bir şey varsa, onlarla ilgili bilgi ve belgeleri derhal benimle paylaşın, ben onların canına okurum. Gereği neyse yaparım” dedi.sinasi

Akün ve Şinasi sahnelerinin satışı üzerine kurum yetkilileriyle telefonda görüştüğünü; kendilerine satışa ilişkin yüzeysel bilgi verildiğini anlatan Çelik sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu sahnelerin bedeli 23 milyon TL’ymiş. Ancak ilave 2 milyon TL ile 33 milyon TL’ye sattıklarını söylediler bana. Benim de bu satıştan sizin haberiniz sonrasında bilgim oldu. Daha önce de sahnelerin satışına ilişkin ihaleye çıkılmış ama satışa dönük engellemeler olmuş, baskılar olmuş. Dosyayı alanlar da bırakmışlar. Ayrıntıları nedir, tam bilmiyorum. Ancak bedelinin çok üzerinde bir satışın gerçekleştiğini bana söylediler. Binanın değerini buldurmak için kanunen yetkilerini kullanmışlar. Bunlar kanunen ihaleye çıkmak zorunda da değiller. Yanlış varsa hesap sorarız.” Çelik, sahnelerin kimlere satıldığına ilişkin bir bilgisinin olmadığını da ileri sürdü.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.