Aleyna Tilki ‘çingen’ diyerek ırkçılık mı yaptı?

Aleyna Tilki dünyaca ünlü şarkıcı Justin Bieber için ‘çingen’ demiş ardından da hakkında bir vatandaş tarafından şikayette bulunulmuştu. Savcılık o şikayet hakkında karar verdi.

Aleyna Tilki ‘çingen’ diyerek ırkçılık mı yaptı? Türkiye’nin çok tartışılan ve zaman zaman farklı haberlerle gündemde yer alan şarkıcı Aleyna Tilki bu kez bir adli vaka olarak haberlerde yer aldı.

Şarkıcı Aleyna Tilki, dünyaca ünlü şarkıcı Justin Bieber’a ‘çingen’ demişti. Çingen, ifadesinin ardından bir soruşturma başlatıldı.

Olayın gelişimine bakalım…

Aleyna Tilki bir röportajında Los Angeles’ta bir otelin kafesinde oturduğunu anlatarak dünyaca ünlü şarkıcı Justin Bieber’in yanına geldiğini ve kulağına bir şeyler fısıldadığını söyledi: “Yanıma biri geldi, ayakkabıları güzeldi lakin çocuk çingen yani”

Aleyna Tilki röportajında Justin Bieber‘i tanımadığını ima ederek bu konuşmayı yapmış ama o sırada ‘çingen’ olarak tanımlamıştı.

Yılmaz U. adlı kişi, bu açıklamaların ardından Aleyna Tilki’nin Roman vatandaşlara yönelik küçümseyici konuştuğunu iddia ederek, CİMER’e başvurmuştu. Yılmaz U. şarkıcının özür dilemesini isteyerek şikayette bulunmuştu. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Aleyna Tilki hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Aleyna Tilki, “Ben ‘çingen’ kelimesini ‘rahat, salaş’ anlamında söyledim. Amacım ırkçılık değildi. Çingene vatandaşlara konser vermek istiyorum” şeklinde ifade verdi.

Sabah’ta yer alan habere göre; savcılık, ünlü şarkıcı hakkındaki soruşturmaya da son noktayı koydu. Şüpheli Tilki’nin üzerine atılı ‘Halkın bir kesimini oluşturan din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’ suçunu işlediğine dair somut ve şüpheden uzak delil olmadığından takipsizlik kararı vererek dosyayı kapattı.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.