Altın Ayı 2019 ödülü Synonyms filmine

69. Uluslararası Berlin Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu. En iyi film ödülü İsrailli yönetmen Nadav Lapid’in “Synonyms” adlı filmine verildi.

Altın Ayı 2019 ödülü Synonyms filmine verildi. 69. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde (Berlinale) ödüller sahiplerini buldu. Altın Ayı 2019 En iyi film ödülü İsrailli yönetmen Nadav Lapid’in “Synonyms” filmine değer bulundu.

69. Uluslararası Berlin Film Festivali, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlendi. Festival ödül töreni Berlinale Palast Sineması’nda yapıldı. 7 Şubat 2019’da başlayan 69. Berlinale’de 74 ülkeden 400 film gösterildi. 16 film “Altın Ayı” ve “Gümüş Ayı” için yarıştı. 

Ödül jürisinin başkanlığını Fransız oyuncu Juliette Binoche üstlenmişti.

69. Uluslararası Berlin Film Festivali “En İyi Film” için verilen “Altın Ayı” ödülünü İsrailli yönetmen Nadav Lapid’in “Synonyms” filmi kazandı. 

Yong Mei’ye “En iyi Kadın Oyuncu” ödülüne layık görüldü. Yong Mei, Çinli yönetmen Wang Xiaoshuai’ın “So Long, My Son” filmindeki rolüyle ödülünü kazandı. Aynı filmde rol alan Wang Jingchun da “En iyi Erkek Oyuncu” dalında “Gümüş Ayı” ödülü aldı.

Jüri Büyük Ödülüne ise “Grace a Dieu” filmiyle yönetmen Francois Ozon layık görüldü. 69. Berlinale’de Türk yönetmenlerin filmleri de vardı. Festival öncesi sık sık haberleri yapılan Emin Alper’in “Kız Kardeşler” filmi ile Fatih Akın ise “Altı Eldiven” adlı filmiyle ödül aradılar.

Ancak her iki yönetmenin filmleri ödüle değer bulunmadı. Buna karşın bir başka Türk yönetmen geceden ödülle döndü. Almanya adına yarışmaya katılan “Oray” adlı filmin genç yönetmeni Mehmet Akif Büyükatalay sahip oldu. mehmet Akif Atalay “En İyi İlk Film” ödülünü kazandı. 

69. Berlinale’de ödüllerin kategorileri ve kazananlar

En İyi Film (Altın Ayı): Nadav Lapid / Synonyms (İsrail)

Jüri Büyük Ödülü: Francois Ozon / Grace a dieu (Fransa)

En İyi Yönetmen: Angela Schanlec / İch war zu Hause aber (Almanya)

En İyi Kadın Oyuncu: Yong Mei  / So Long, My Son (Çin)

En İyi Erkek Oyuncu: Wang Jingchun / So Long, My Son (Çin)

En İyi Senaryo: Maurizio Braucci, Claudio Giovannesi ve Roberto Saviano / La Pranza dei bambini (İtalya)

Alfred Bauer Ödülü: Nora Fingscheidt / Systemsprenger (Almanya)

En iyi sanatsal performans (Kamara): Rasmus Videbaek / Out Stealing Horses (Norveç)

En İyi İlk Film: Mehmet Akif Büyükatalay / Oray (Almanya)

En İyi Kısa Film (Altın Ayı): Florian Fischer Johannes Krell / Umbra (Almanya)

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.