Altın Portakal jürisi seçim kriterine Sayım Çınar eleştirisi

03.10.2020
A+
A-

Altın Portakal jüri seçimi kriterleri ile ilgili verdiği demeç sinema dünyasını yakından takip eden ve yazan Sayım Çınar’ın tepkisini çekti. Sayım Çınar, Hürriyet Kelebek’teki köşesinde “Bu yanıt şaka mı ciddi mi” diyerek okurlarıyla tepkisini paylaştı.

Altın Portakal jürisi seçim kriterine Sayım Çınar eleştirisi. Sayım Çınar, festival ekibiyle birlikte Antalya Altın Portakal’ı hazırlayan Ahmet Boyacıoğlu’nun Fırat Sayıcı’ya verdiği röportajdaki jüri seçimiyle ilgili verdiği bir yanıta tepki gösterdi.

Sayım Çınar, Hürriyet Kelebek’teki köşesinde tepkisini okurlarıyla paylaştı. Sayım Çınar’ın yazısı şöyle:

Sayım Çınar köşesinde Altın Portakal jürisinin seçimiyle ilgili değerlendirmeyi eleştirdi.

Şaka mı, ciddi mi

Fırat Sayıcı geçtiğimiz günlerde Ahmet Boyacıoğlu ile bir söyleşi yapmış, sinema dünyasını yakından takip eden bir gazeteci olarak hemen okudum. Altın Portakal Film Festivali’ni ekibiyle birlikte hazırlayan Boyacıoğlu “Jüri üyelerinizi seçerken ne gibi kriterlere dikkat ediyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı veriyor: “Jüri seçim kriterleri yıllara göre değişir. Örneğin bu yıl salgın nedeniyle tıp eğitimi almış bir sinemacıyı, Ercan Kesal’ı jüri başkanı seçtik.” Bu yanıtın şaka mı yoksa ciddi mi olduğu çok tartışıldı. Türkiye’deki jüri üyeliği kurumunu belli ki gözden geçirmek, kriterleri baştan konuşmak ve tartışmak gerekiyor.
Zor zamanlarda emekleri gölgeleyecek tuhaf ifadelerden de kaçınmak önemli!

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.