Bu yıl Erdal Öz Ödülü Jale Parla’ya

28.09.2020
A+
A-

Erdal Öz Edebiyat Ödülü Seçici Kurulu bu yılki ödülü Jale Parla’ya vermeyi kararlaştırdı. Her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülleri’nin onüçüncüsünün sahibi Jale Parla oldu.

Bu yıl Erdal Öz Ödülü Jale Parla’ya değer bulundu. 13. Erdal Öz Edebiyat Ödülü kazananı Jale Parla oldu. Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü bu yıl Jale Parla’ya değer bulundu.

Erdal Öz Edebiyat Ödülü Seçici Kurulunun başkanlığını Oğuz Demiralp üstlendi. Kurulda Sibel Irzık, Cemil Kavukçu, Ömer Türkeş, Metin Celal, Nilüfer Kuyaş  ve Faruk Duman görev aldı. Seçici Kurul, 13. Erdal  Öz  Edebiyat  Ödülü’nü Jale Parla’ya vermeyi kararlaştırdı.

13. Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün Jale Parla’ya değer bulunmasının gerekçesi şöyle açıklandı:

“Erdal Öz Edebiyat Ödülü Seçici Kurulu 27 Eylül 2020 günü toplanarak, bu yılın ödülünü akademisyen, eleştirmen Jale Parla’ya verme kararı almıştır. Seçici Kurul, Jale Parla’ya bu ödülü “Akademi ile edebiyat dünyasını bir araya getirme konusundaki başarısı, Türk edebiyatı üzerine özgün çözümlemeleri ve edebiyat eğitimine katkılarıyla, eleştiri geleneğini kültürel inceleme ve karşılaştırmalı edebiyat yönünde zenginleştiren yeni alanlar açması nedeniyle vermiştir.”

Her yıl bir üyenin ayrılıp bir başkasının katılımıyla yenilenen jüri, altı yıldır jüride bulunan ve 2020 komitesinin başkanlığını yürüten Oğuz Demiralp’i uğurlayacak. Gelecek sene jüriye katılacak olan yeni isim Murat Yalçın olacak.

2008 yılından bugüne kadar verilen ödül, Handan Börüteçene’nin tasarladığı bir ödül heykelciği ve 15.000 TL’den oluşuyor. Erdal Öz Edebiyat Ödülü bugüne dek, Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu,  küçük İskender, Orhan Pamuk, Orhan Koçak, Cevat Çapan , Adalet Ağaoğlu ve Latife Tekin’e verilmişti.

Covid-19 pandemisinin yarattığı olumsuz koşullar göz önüne alınarak bu yıl Erdal Öz Edebiyat Ödülü Töreni yapılmayacağı, ödülün, kazanan sanatçıya özel olarak ulaştırılacağı belirtildi.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.