Altın Portakal Onur Ödülü Feyzi Tuna ve Yılmaz Gruda’ya

Altın Portakal Onur Ödülü Feyzi Tuna ve Yılmaz Gruda’ya verilecek. Altın Portakal Emek Ödülleri ünlü dublaj sanatçıları Altan Karındaş ile Toron Karacoğlu’na, Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise efsanevi sanatçı Emel Sayın’a takdim edilecek.

16-23 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenecek 53. Uluslararası Antalya Film Festivali basın toplantısı Antalya’da yapıldı. Festivalde bu yıl  “göçmenler” ve 15 Temmuz darbe girişimi teması işlenecek. Çeşitli ülkelerden darbe filmlerinin yer alacağı özel gösterimler yapılacak.

ALTIN PORTAKAL ONUR ÖDÜLLERİ: FEYZİ TUNA – YILMAZ GRUDA

53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Altın Portakal Onur Ödülleri, Türk sinemasına uzun yıllar emek veren yönetmen Feyzi Tuna ile Yılmaz Gruda’ya verilecek. 

Yönetmen Feyzi Tuna, ilk filmi Aşka Susayanlar’ı 1964 yılında yönettiğinde yirmili yaşlarının başındaydı. Sinemaya adanan bir hayat yaşayan Tuna; Fatma Girik, Ekrem Bora, Türkan Şoray, Kadir İnanır gibi sinemamızın efsane oyuncuları ile birbirinden değerli filmleri yönetti.

Ezo Gelin’de (1973) Fatma Girik’le Kadir İnanır’ı yan yana getirirken, Seni Kalbime Gömdüm (1982) filminde Türkan Şoray, Cihan Ünal, Müşfik Kenter, Ahmet Mekin, Çolpan İlhan, Neriman Köksal gibi güçlü oyuncularla çalıştı. Televizyon dizilerinde de sinemanın büyüsünü yaşatan Feyzi Tuna, her çalışmasıyla izleyicinin kalbini bir kez daha kazanmayı bildi. Tuna, senarist olarak da imza attığı filmlerle sinema tarihimizde önemli bir yere sahip.

1958 yılında, Metin Erksan’ın senaryosunu yazıp yönettiği “Dokuz Dağın Efsanesi” filmiyle sinemaya başlayan Yılmaz Gruda, tiyatro kariyerine de devam ederken, Atilla İlhan’la Mavi şiir akımını kuran sanatçılar arasındaydı. Gruda; Herkesin Sevgilisi (1970), Ağlayan Melek (1970), Asiye Nasıl Kurtulur 1973, Cano (1973), Diyet (1975) gibi sinemamızda iz bırakan 40’tan fazla filmde rol adı. Seyircilerin hafızasında oyunculuğuyla birlikte, gülen gözleri, alameti farikası bıyıkları, etkileyici sesiyle de yer eden Yılmaz Gruda, Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Onur Ödülü takdim edilen bir diğer isim.

YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ: EMEL SAYIN

Müzik dünyasındaki başarılarına sinemada da devam eden Emel Sayın, beyazperdenin en sevilen, en güzel, en etkileyici yıldızlarından birisi olarak 1970’li yılların başından itibaren Yeşilçam’ın unutulmazları arasında yerini aldı. “Şampiyon” filmiyle başlayan sinema yolculuğu “Hicran”; “Süreyya”, “Yalancı Yarim”, Düşman, “Acı Hatıralar”, “Rüzgar” filmleriyle devam ederken “Feride”, “Gülizar”, “Mavi Boncuk” filmleri filmografisinin köşe taşları oldu. Hem güzelliği hem oyunculuğu hem de sesiyle oynadığı filmleri bir başka boyuta taşıyan Emel Sayın, onu sevenlerin gönlüne özlenen bir sinema oyuncusu olarak da yerleşti.

ALTIN PORTAKAL EMEK ÖDÜLLERİ: ALTAN KARINDAŞ – TORON KARACAOĞLU

1950’li yıllardan beri sinemamızda canlandırdığı karakterlerle ayrı bir yere sahip olan Altan Karındaş, sinemayla eş zamanlı yürüttüğü tiyatro kariyerine yıllar içinde seslendirme ve dizi film oyunculuğunu da ekledi. 70 yıldır büyük küçük herkesin tanımaya devam ettiği ünlü oyuncu, 2000 yılına kadar yaklaşık 30 filmde rol alırken, yaptığı dublajlarla da sesi hafızalara kazındı.

Kültür sanat hayatımızın en üretken sanatçılarından, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Toron Karacaoğlu, Türkiye sinemasına oyunculuğunun yanı sıra sesiyle yıllardır renk ve değer katıyor. Battalgazi, Malkoçoğlu, Karamurat gibi kahramanlık filmlerinin yanı sıra romantik jönü canlandırdığı rollerinde esas olarak Cüneyt Arkın’ın sesi olarak hatırladığımız Toron Karacoğlu, 1960’lı yıllarda başladığı sanat hayatını aralık vermeden sürdürüyor.

YARIŞMA BÖLÜMLERİ

Bu topraklardan beslenen ve sinemaya dayanan gücüyle, geleceğe emin adımlarla ilerleyen Uluslararası Antalya Film Festivali’nin yarışmalı bölümlerine bu yıl toplam 353 yapıt başvurdu.

Sinema sektörünün sonuçlarını her yıl merakla beklediği festivalin geleneksel “Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması”na 6’sı belgesel olmak üzere 60 film başvurdu. Altın Portakal heykelciğiyle birlikte bu bölümün para ödülü 50’si dağıtım desteği olmak üzere 100 bin TL.

Festivalin adına Uluslararası ibaresinin eklendiği 2005 yılından beri yabancı filmlerin yarıştığı “Uluslararası Uzun Metrajlı Film Yarışması”nın ödülü ise Altın Portakal heykelciği ile birlikte 50 bin Euro.

Türkiye’de seyir ilgisinin genellikle ikinci planda kaldığı kısa filmler ise geçtiğimiz yıldan itibaren başlayarak uluslararası yarışma filmlerinin hemen önüne konularak çok daha geniş bir seyirci kitlesi ile buluşmuştu.. Çok olumlu tepki alan bu uygulama ile halk oylamasına da açılan kısa metrajlı film seçkisinde yarışan filmlerden biri İzleyici ödülü kazandı. Kısa filmciler bu yıl da festivale yoğun ilgi gösteriyor. İzleyici Ödülü için yarışacak Ulusal Kısa Metrajlı Film Seçkisi’ne başvuran film sayısı 202.

SİNEMAMIZI DÜNYAYA AÇAN PLATFORM: ANTALYA FİLM FORUM

Antalya Film Forum, festival kapsamında 16-22 Ekim tarihleri arasında Zeynep Atakan’ın direktörlüğünde üçüncü kez düzenlenecek. Ortak yapım ve proje geliştirme marketi Antalya Film Forum; kurgu aşamasında bir filmin tamamlanmasına yönelik Work in Progress bölümünün yanı sıra, senaryo aşamasındaki projelere destek verilen Belgesel Pitching ve Kurmaca Pitching başlıkları altında gerçekleşiyor. Yurtdışından yapımcıları, film festivalleri programcılarını, dünya satış şirketleri temsilcileri ve dağıtımcılarını Antalya’da ülkemiz sinema sektörüyle buluşturan Antalya Film Forum, hem ulusal hem de uluslararası arenada ilgi uyandırmaya bu yıl da devam ediyor. Work in Progress ödülü olan 100.000 TL ile Pitching Ödülleri olan 30.000’er TL ise ödüluleri kazanan projelerin yapım şirketlerine ödül sertifikası ile beraber verilecek.

FESTİVALİN EN YENİSİ: FILM TMR (Film Talent Marketing Rounds)

Türkiye’de çekilmiş ve gösterime hazır filmlerin başvurabildiği “İlişki Geliştirme (Networking)”, “İletişim” ve “Pazarlama Platformu” olan FILM TMR kısa ve uzun vadede, Türkiye sineması adına önemli kazanımlara imza atma hedefiyle yola çıkıyor. Türkiye’de üretilmiş uzun metrajlı kurmaca, canlandırma ve belgesel filmlerin ulusal ve uluslararası ticari platformlara açılmasına olanak sağlamak, filmin ticari pazarlaması ve iletişimi için gerekli ilişkilerin kurulduğu, ulusal ve uluslararası sektör profesyonelleri için birebir iletişim etkinliklerinin düzenlediği bir platform olan FILM TMR, 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin en gözde bölümlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Festivalin resmi internet sitesinde yönetmelik ve başvuru formu yayınlanan FILM TMR’ye başvurular 20 Eylül tarihine kadar sürecek.

ANTALYA’DA BİR İLK DAHA: FESTİVAL MERKEZİ VE FESTİVAL YOLU

53. Uluslararası Antalya Film Festivali, 8 gün boyunca büyük küçük, genç yaşlı tüm sinemaseverleri Antalya’da buluşturmaya hazırlanırken, Cam Piramit’le Antalya Kültür Merkezi arasındaki Kral Yolu’nu Festival Yolu’na dönüştürüyor. Bu yıldan itibaren Cam Piramit, her festival döneminde sektör için devasa bir festival merkezine dönüştürülecek. Gündüz 12.00 ile gece 00.00 saatleri arasında açık olacak Festival Yolu’nda ise Antalyalılar her gün başka eğlenceli sürprizlerle karşılaşacak. Söyleşiler, yerli ve yabancı yıldızlarla imza saatleri, her akşam farklı bir grubun katılımıyla gerçekleşecek müzik dinletileri, atölyeler, sergiler, sosyal sorumluluk standları, lounge’lar, ürün satış noktalarının da bulunduğu alan, sinema salonlarıyla birlikte festivalin en hareketli buluşma noktalarından birisi olacak.

MÜLTECİ FİLMLER: “HİÇBİR YERİN İNSANLARI”

Türkiye ve dünya sinemasının önemli isimlerinin katılımıyla gerçekleşen Uluslararası Antalya Film Festivali, 8 gün boyunca sinemayla dolu dolu günler geçirirken sosyal sorumluluk projeleriyle de herkesin dikkatini insanlığın ortak sorunları üzerine çekmeyi ve farkındalık yaratmayı hedefliyor. Bu yıl, Türkiye’nin dünyada en güçlü ve pozitif duruşu sergilediği alanlardan birisi olan mülteciler konusunu “Hiçbir Yerin İnsanları” başlığıyla beyazperdeden tüm misafirlere, Antalya halkına, sinema endüstrisine film seçkisiyle anlatacak. Korteje katılan sanatçılar, yerli ve yabancı konuklar Mülteciler için bir araya gelirken, festival boyunca; bilinmeze doğru göç etmek zorunda kalan mülteciler ve mülteci olma hali workshoplar, yan etkinliklerle de desteklenerek bir kez daha gözler önüne serilecek. Bu bölümde; Danimarka, Avustralya yapımı filmlerin yanı sıra, İtalya-Fransa , İngiltere-Türkiye İsviçre ortak yapımı 5 film yer alacak.

DARBE FİLMLERİ: “GÜNEŞ TUTULMASI”

Bu sene yaşadığımız ve tüm dünyada kazandığı demokrasi zaferi ile yankı uyandıran darbe girişiminin ardından programa eklenen “Güneş Tutulması” bölümü Festival’in en özel bölümleri arasında yer alıyor. Darbe filmleriyle, darbeler gerçekleştiğinde yok olan demokrasi ve insan haklarının neler yaşatabileceğini anlatan filmler güçlü bir programla bir araya getiriliyor. Darbe olduğunda yaşananları gözler önüne seren; Türkiye, Şili, Arjantin, Uruguay, Brezilya ve Yunanistan’da çekilmiş filmler festival programında yer alıyor.

Hedefleri arasında, Türkiye ve dünya sinemasının sanat değeri yüksek filmlerini izleyici ile buluşturmak, nitelikli yapımları Altın Portakal heykelciği ve parasal ödül aracılığıyla teşvik etmek, ulusal yarışma ve kısa film seçkisiyle, yeni yerli yapımlara dikkat çekmek, Türkiye sinemasını dünya ile buluşturarak ülkenin temsil değeri en yüksek uluslararası etkinliği olmak olan Uluslararası Antalya Film Festivali, ekim ayında bir kez daha sinemaseverlerin karşısına çıkmak için gün sayıyor.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.