Antalya’da çekilen filme 100 bin TL

Antalya’da çekilen filme 100 bin TL

Antalya’da çekilen filme 100 bin TL kazanma olanağı sağlanıyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Başkanı Menderes Türel, kentin tanıtımı amacıyla alınan bu kararı 53. Uluslararası Antalya Film Festivali basın toplantısında açıkladı. 

Menderes Türel konuşmada Uluslararası Antalya Film Festivali için iki önemli hedefinin tekrar altını çizdi. “Bildiğiniz gibi, Antalya Film Festivali’nde benim iki önemli uzun vadeli büyük hedefim bulunuyor. Birisi Altın Portakalı yerelden, ulusaldan, uluslararası, hatta küresel bir boyuta yükseltmek. Yabancı sinemacıların katılımı, uluslararası yarışma bu çerçevede her yıl ağırlık kazanmaktadır. Bu yıl Festival’e ünlü aktör Gerard Depardieu’nün katılacağını duyurduk. Diğer isimleri de önümüzdeki günlerde birer birer açıklayacağız” diyen Türel; “İkinci büyük hedefim de Antalya’nın bir sinema endüstrisi şehri olmasıdır. Bunun için Antalya Film Destek Fonu yarışmasını başlatmıştık. Tamamen veya kısmen Antalya’da çekilen filmler bu yarışmaya giriyor ve kazanana 100.000 TL ödül veriyoruz. Tabii ayrıca filmin Antalya’da çekilecek olan bölümlerinde de desteğimizi esirgememeye de söz veriyoruz” dedi.

ANTALYA FİLM DESTEK FONU

Geçen yılın diğer bir yeniliği festivalin yarışmalı bölümleri arasına eklenen “Antalya Film Destek Fonu” oldu. Çekimlerinin en az üçte biri Antalya şehrinde gerçekleştirilecek olan ulusal uzun metrajlı bir filme senaryo aşamasında destek olmak üzeri başlatılan bu bölümün büyük ödülü 100 bin TL.

Ülkemizde film çekimi için en elverişli gün ışığı ve doğal platoların bulunduğu Antalya şehrindeki film üretimini artırmak, Antalya’yı, Türkiye ve dünya film endüstrisinin önemli lokasyonlarından birine dönüştürmek amacıyla başlayan Antalya Film Destek Fonu-AFDF’ye bu yıl, içinden Antalya geçen 40 senaryo başvurdu.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.