Altın Portakal’da Cahide Sonku Ödülü

31.08.2019
A+
A-

56. Altın Portakal Film Festivali ödül kategorileri arasında bu yıl ilk kez Cahide Sonku Ödülü de yer alacak. Ödül bir kadın sinemacıya verilecek.

Altın Portakal’da Cahide Sonku Ödülü yeniliklerden biri olarak açıklandı. 56. Altın Portakal Film Festivali ödül kategorileri arasında “Cahide Sonku Ödülü” de yer aldı. Bu yıl ilk kez verilecek olan Cahide Sonku Ödülü bir kadın sinemacının olacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 26 Ekim-1 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenecek 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ndeki yeniliklerden birini daha açıkladı.

“Cahide Sonku Ödülü”nün verileceğini açıklayan Antalya Büyükşehir Belediyesi, ödülün miktarını 50 Bin TL olarak duyurdu. 

Cahide Sonku, Türk sinemasında ilk yıldız kadın oyunculuğunun yanı sıra kamera arkasında da birçok ilke imza atan isim olarak biliniyor. Cahide Sonku’nun anısını yaşatmak amacıyla başlatılan ödül kapsamında, Türkiye film sektöründeki kadın temsiliyeti ve görünürlüğüne dikkatlerin çekilmesi amaçlanıyor. 

Cahide Sonku Ödülü, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisinin değerlendirmesi sonucu verilecek. Ödül, emeğinin yanı sıra bakışını da filmin ayrılmaz bir parçası kılmış bir kadın sinemacının olacak. “Cahide Sonku Ödülü”nün ilk kazananı, festivalin 1 Kasım’daki kapanış gecesinde belli olacak.

Öte yandan, festivalde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda “En İyi Film”e 250 bin lira, “Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü”ne ve “Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü”ne de 100 bin lira ödül verilecek. “Ulusal Belgesel Film Yarışması”nda ise filmler toplamda 60 bin lira değerindeki ödüller için yarışırken, “Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması”nda da 2 filme 30 bin lira ödenecek.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.