Altın Portakal’da Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında Edebiyat Uyarlaması Uzun Metraj Senaryo Yarışması düzenleneceği açıklandı. 

Türk sinemasının gelenekselleşmiş en prestijli ödüllerinin verildiği Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ilk kez Edebiyat Uyarlaması Uzun Metraj Senaryo Yarışması düzenlenecek.

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında Edebiyat Uyarlaması Uzun Metraj Senaryo Yarışması düzenleneceği açıklandı. 

1- 8 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’yle ilgili Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek yazılı açıklama yaptı.

Muhittin Böcek yaptığı yazılı açıklamada,  Edebiyat Uyarlaması Uzun Metraj Senaryo Yarışması’nın amacının edebiyatımızın nitelikli eserlerinin sinemaya uyarlanmasını teşvik ederek yapımcı ve yaratıcıların yeni filmler üretmesine maddi ve manevi katkı sunmak olduğunu belirtti.

Böcek açıklamasında, sinema tarihimizdeki Susuz Yaz, Anayurt Oteli, Gizli Yüz, Bereketli Topraklar Üzerinde, Zübük, Adı Vasfiye, Hakkari’de Bir Mevsim, Karılar Koğuşu, Hababam Sınıfı, Yılanların Öcü, Vurun Kahpeye ve Selvi Boylum Al Yazmalım gibi birçok önemli filmin edebiyat uyarlaması olduğunu hatırlattı.

Muhittin Böcek, sinemamıza güçlü senaryolar kazandıracak böyle bir yarışmanın Türkiye’de ilk kez Antalya Altın Portakal Film Festivali tarafından düzenleneceğinin altını çizdi.

Yarışmaya hangi eserler katılabilecek

Edebiyat çevresinin yoğun ilgisini çekmesi beklenen Altın Portakal Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması, sinema ve edebiyatı buluşturarak, her iki alan için de verimli bir ortam yaratmayı amaçlıyor.

Yarışmaya katılacak senaryonun, 31 Aralık 2021’den önce Türkiye’de basılmış bir eserden uyarlanmış olması ve her iki eserin sahibinin de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. Daha önce filme çekilmiş ya da tiyatro oyunu olarak sahnelenmiş eserler yarışmaya kabul edilmeyecek.

Katılımcı kendi eserinden yola çıkıp bir senaryo yazarak yarışmaya başvurabilecek. Eğer başka bir yazarın eserinden faydalanacak ise mutlaka eserin yazarından ya da yasal temsilcilerinden yazılı bir onay alması ve bu onayı başvuru ile birlikte yollaması gerekiyor.

Son başvuru tarihi 15 Ağustos 2022 olan Altın Portakal Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması’nda En İyi Senaryo Ödülü 80.000 TL ve Jüri Özel Ödülü 40.000 TL olarak belirlendi.

Eserin yazarı ile senaryo yazarı farklı kişilerse para ödülüikisi arasında eşit olarak paylaştırılacak. Yarışmanın sonuçları, 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 1 Ekim 2022’de gerçekleştirilecek olan açılış töreninde açıklanacak.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.