İklim aktivistlerinin Van Gogh tablosu ile ilginç protestosu

İngiltere’de iki aktivist dünyanın dikkatini çeken bir eyleme imza attı. Aktivistler, bir galeride açılan Van Gogh sergisindeki tabloya ellerini yapıştırıcı ile sabitlediler.

İklim aktivistlerinin Van Gogh tablosu ile ilginç protestosu

İklim aktivistlerinin Van Gogh tablosu ile ilginç protestosu. Londra’daki Courtauld Gallery’deki Van Gogh sergisinde dünyanın ilgisini çeken bir protesto gerçekleştirildi. 

İki iklim aktivisti sergideki 1889 tarihli “Peach Trees In Blossom” (Çiçek Açmış Şeftali Ağaçları) tablosuna avuçlarına sürdükleri yapıştırıcı ile ellerini yapıştırdı. 

Dünyadaki iklim değişikliğine dikkat çekmek isteyen aktivistlerin dikkat çeken eylemi nedeniyle galeri ziyaretçilere kapatıldı. 

Eylemi gerçekleştiren iki aktivist Just Stop Oil grubunun üyesi. Grup, İngiltere hükümetinin yeni fosil yakıt ruhsatlandırma ve üretimini durdurmayı taahhüt etmesini sağlamak amacıyla kurulmuştu.

Just Stop Oil grubu üyesi olan 21 yaşındaki Louis McKechnie, daha önce de dikkat çeken bir eylemde yer almıştı. Geçtiğimiz mart ayında İngiltere Premier Lig ekiplerinden Newcastle ile Everton arasındaki maçta Louis McKechnie sahaya girerek, kendisini kale direğine bağlamıştı. 

McKechnie, Van Gogh sergisindeki eylem sirısandı ise yaptığı açıklamada kendisinin ve eylemci arkadaşının tutuklanmasının beklendiğini belirtti ve şöyle devam etti:  “Bu resme yapışmış durumdayız çünkü geleceğimiz için korkuyoruz. İhtiyacımız olan değişikliği elde etmenin başka bir yolu olsaydı, yapardık. Diğer her şeyi denedik.” 

Courtauld Gallery ise eylem ile ilgili bir açıklama yaptı. Galeri açıklamasında dikkat çeken eylemin öğleden sonra gerçekleştirildiğini belirterek, eylem nedeniyle galerinin günün geri kalanında ziyarete kapatıldığını söyledi. Açıklamada ayrıca, Courtauld Gallery’nin yarın normal şekilde ziyarete açılacağı ifade edildi.

Daha önce 20 kez tutuklanmış ve 6 hafta hapis yatmış eski bir mühendislik öğrencisi olan McKechnie, İngiltere’nin iklim değişikliği aktivistleri arasında en tanınan yüzlerden biri haline geldi.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.