Contemporary Istanbul Kasım’da açılıyor

Contemporary Istanbul Kasım’da açılıyor. Dünyanın ve Türkiye’nin çağdaş sanat eserlerinden örnekleri sanatseverlerle buluşturan Contemporary Istanbul, 11. yaşını 3 – 6 Kasım tarihlerinde kutluyor.

İstanbul’u uluslararası çağdaş sanatın merkezi haline getiren Contemporary Istanbul, 11. yılında pek çok galeriyi, koleksiyoneri, sanatseveri ve sanat profesyonelini İstanbul Kongre Merkezi ile Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda bir araya getirecek.

Contemporary Istanbul, 11. yılında da Akbank ana sponsorluğunda Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ve İstanbul Kongre Merkezi’nde, 3-6 Kasım tarihleri arasında İstanbul’u çağdaş sanatla buluşturmaya hazırlanıyor. 70’e yakın önde gelen galeriyi ağırlayacak olan fuar bu yıl bir ilke imza atarak Collectors’ Stories sergisinde Türkiye’nin önde gelen 60 özel çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eseri sanatseverlerle bir araya getirecek.    

Contemporary Istanbul’a bu yıl İstanbul’dan Dirimart, Zilberman Gallery, Pi Artworks, Öktem & Aykut, Galeri Nev İstanbul, Gaia Gallery, Galerist ve Mixer’in yanı sıra yurt dışından C24 Gallery (New York), Analix Forever (Cenevre), Galeria Senda (Barselona), Michael Schultz (Berlin), LICHT FELD Gallery  (Basel), Isabel Croxatto Gallery (Santiago), Galerie Lelong (Paris), Marlborough Gallery (New York), Kasia Michalski Gallery (Varşova), König Galerie (Berlin), Gallery One (Ramallah), ve Dastan’s Basement (Tahran)’ın da aralarında olduğu çağdaş sanat alanında önde gelen galeriler katılacak. Fuarda ayrıca aralarında Franz Ackermann, Farniyaz Zaker, Yago Horal, Mamali Shafahi, Wafa Hourani, Katharina Grosse, Victor Castillo, Jochen Proehl, Isca Greenfield-Sanders, Burçak Bingöl, Can Altay, Şükran Moral, İnci Eviner, Nuri Bilge Ceylan, Ali Alışır, Yeşim Akdeniz ve Sibel Diker’in yer aldığı önemli sanatçıların eserleri sergilenecek.

Fuar ayrıca bu yıl kentsel değişim ve dönüşüm sürecini merkeze alan teması ve mimar Fahrettin Aykut’un bu tema çerçevesinde Contemporary Istanbul için özel olarak hazırlayacağı tasarımları ile seyirciyi karşılayacak. Sanatçılar Ardan Özmenoğlu ve Volkan Aslan’ın hazırladığı enstalasyonlar da bu yıl fuarın programında yer alacak.

Contemporary Istanbul Solo Shows kapsamında bu yıl aralarında Galeri/Miz’den Mustafa Pancar, Cep Gallery’den Ahmet Sarı, Galeria Senda’dan Ahmet Ertuğ ve Kasia Michalski Gallery’den Agnieszka Brzezanska’nın yer aldığı sanatçıların kişisel projelerini sanatseverlerle buluşturacak.

Collectors’ Stories Türkiye’nin önde gelen 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eseri sergileyecek

Fuar bu yıl için bir ilke imza atarak Collectors’ Stories bölümünde Türkiye’nin önde gelen 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eseri sanatseverlerle bir araya getirecek. Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerlerinin kendi koleksiyonlarından seçeceği eserler CI Artistik Danışmanı Marc-Olivier Wahler’in küratörlüğünde sergilenecek. Koleksiyonerlerin kişisel estetik anlayışlarını sunmalarına olanak sağlayacak sergi, Türkiye’de sanat koleksiyonerliğinin geçirdiği dönemsel değişimleri ve bugününü tartışmaya açacak. Bu bağlamda hazırlanacak olan Collectors’ Stories kitabı ise CI Publications’ın ilk yayını olacak ve sergilenen eserlerin tüm dünyaya açılmasını sağlayacak. 

Contemporary Istanbul’un bu yılki programının yeniliklerinden biri de ilk defa sanatseverlerle buluşacak CI Design olacak. 22 Ekim – 4 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 3. Istanbul Tasarım Bienali ile eş zamanlı olarak fuarda yerini alacak CI Design, bienalin yarattığı sinerji etrafında yoğunlaşacak.

Plugin yeni medya sanatını sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor

Plugin bu yıl da galeriler, mimarlık ve tasarım stüdyoları, yeni medya ile ilgili yaratım atölyeleri, oyun laboratuvarları, dijital sanat kolektifleri ve proje mekânları gibi inisiyatifleri bir araya getirecek. Plugin’in 2016 teması “networked spaces” olacak. Plugin fuarda yeni ve daha katılımcı bir düzenlemeyle gerçekleştirilecek.

Contemporary Istanbul kapsamında düzenlenen CI Dialogues bu yıl 3 gün boyunca 50’den fazla sanat profesyonelini, sanatçıyı ve koleksiyoneri çağdaş sanatın durumunun yanı sıra ekonomisinin ve piyasasının güncel niteliklerini değerlendirmek üzere bir araya getirecek. Program dâhilinde çağdaş sanat hakkında çeşitli kavramsal çerçevelerin ele alınacağı yuvarlak masa konuşmaları gerçekleşecek. Programda öne çıkanlardan ‘’Sanat Fuarlarının Gücü’’ panelinde dünyanın önde gelen 4 bölgesel fuarı; Art Dubai, Art Brussels, Cosmoscow ve Contemporary Istanbul yöneticileri İstanbul’da ilk kez bir araya gelerek dünyadaki bölgesel fuarların geleceğini tartışacaklar. CI Dialogues buna ek olarak çağdaş sanat ve bağlamını eleştirel olarak yansıtan ve çağdaş sanat anlayışını, araştırmasını ve aracılığını yürüten fuarın özel bölümleri olan CI Design ve Plugin’i de kapsayacak.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.