Atatürk’ün ceketi 1 dolara satışa konuldu

Atatürk’ün kahve renkli güderi ceketi bir müzayedede 1 dolara satışa konuldu. Hedeflenen satış fiyatı 2 milyon dolar olarak açıklandı.

Atatürk’ün güderi ceketi, düzenlenen bir müzayedede 1 dolara satışa konuldu. 18 Nisan’da sona erecek olan açık arttırmada Atatürk’ün ceketinin 2 milyon dolara ulaşarak satılması bekleniyor. Satıştan elde edilecek gelirin bir kısmının Türk Eğitim Vakfı’na bağışlanacağı bildirildi.

Atatürk’ün ikonik güderi ceketi müzayede yoluyla web adresi üzerinden satışa çıktı.

Ceket, www.arthill.com.tr’den çevrim içi olarak satışa sunuldu.

Atatürk’ün ceketi için açılış 1 dolar olarak belirlendi. Fiyat kısa sürede 15 bin dolara kadar yükseldi. Ceketin fiyatının müzayedenin son günü olan 18 Nisan’a kadar 2 milyon dolara yükselmesi bekleniyor.

Atatürk’ün güderi ceketinin tarihsel yolculuğu da oldukça ilginç anılar barındırıyor. Atatürk bir gün başyaveri Salih Bozok’un evine yemeğe gidiyor. Yemekten ayrılırken ceketini unutuyor. Salih Bozok da Atatürk’ün rızasını alarak ceketi iade etmiyor ve hatıra olarak saklıyor. Bozok Ailesi’nde 3 kuşak korunan bu çok özel miras, toplumla paylaşılması için müzelerde sergilendi. Ceket, ilk olarak Ankara’daki Atatürk Odası’nda sergilenirken 2011’den günümüze kadar 10 yıl boyunca Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyaretçileriyle buluştu.

Gelirin tamamı sosyal projeler için

Bu paha biçilemez miras önümüzdeki günlerde çok önemli bir amaç için açık artırmayla satışa sunulacak ve gelirin tamamı eğitim ve hasta çocuklarla ilgili sosyal sorumluluk projelerinde kullanılacak. Bu müzayede ile bu kutsal miras yeni emanetçisine sunulacak. Elde edilecek gelirle otistik ve down sendromlu çocuklarımıza derman aranacak ve bu sosyal sorumluluk projesinin sürdürülebilir olması için de bir vakıf kurulacak. Böylece tüm proje kurumsal bir çerçevede yönetilecek ve otizmli, Down Sendromlu çocuklarımız toplumla buluşmuş olacak. Aynı zamanda ülkemizin en köklü eğitim kurumlarından Türk Eğitim Vakfı’na da bağış yapılarak çağdaş eğitim meşalemize katkı sunulmuş olacak.

ETİKETLER:
Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.