Atatürk’ün kaldığı Ergene Köşkü müze olacak

Atatürk’ün 1930 yılında konakladığı Ergene Köşkü, müzeye dönüştürülüyor. Kırklareli’ndeki köşk, Atatürk’ün hatıralarını günümüze taşıyor.

Atatürk’ün kaldığı Ergene Köşkü müze olacak

Atatürk’ün kaldığı Ergene Köşkü müze olacak. Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırklareli’nin Babaeski ilçesi ziyareti sırasında konakladığı Ergene Köşkü’nün müze olması için çalışmalar sürüyor.

Alpullu Şeker Fabrikası bahçesinde yer alan Ergene Köşkü, müze olarak ziyaretçilerini ağırlamak için gün sayıyor. Ergene Köşkü’ndeki eşya, 89 yıldır titizlikle korunuyor.

Ergene Köşkü’nde Atatürk’ün hatıralarına ait pek çok eşya ve obje bulunuyor. Atatürk’ün imzaladığı anı defteri, sofra takımları, yatak odası eşyaları, koltuk kanepe gibi salon takımları, radyo, fotoğraflar ve büstler Ergene Köşkü’nde vatandaşların ilgisine sunulacak.

Mustafa Kemal Atatürk, Ergene Köşkü’nde konakladığında yıl 1930 idi. O yıldan bugüne Atatürk’e olan sevgi ve saygı nedeniyle eşyalar ve objeler dikkatle muhafaza edildi. Kırklareli Valisi Osman Bilgin, köşkün müze olacağını açıkladı.

Vali Osman Bilgin, “Milli Önder’imize olan saygıdan ve hürmetten dolayı bir süredir köşk olarak hizmet veren binamızı müze ilan ettik. Vatandaşlarımız gerekli düzenlemelerin ardından müzemizi gönül rahatlığı ile gezebilecekler” dedi.

Atatürk’ün ziyareti sırasında kullandığı eşyalar tek tek sayıldı. Gerekli düzenlemeler yapıldı. Şimdi Ergene Köşkü’nün müze olarak açılacağı gün bekleniyor. Köşkün Kırklareli’nin simgesi haline gelmesi bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.