Mario Levi’nin Bir Cuma Rüzgarı romanının konusu

04.03.2019
A+
A-

Mario Levi’nin Bir Cuma Rüzgarı adlı kitabı raflarda yerini aldı. Kitap Everest Yayınları’ndan çıktı. Bir Cuma Rüzgarı, yedi kitaplık serinin ilk romanı.

Mario Levi’nin Bir Cuma Rüzgarı romanının konusu Kadıköy’de geçiyor. İstanbul sevdalısı olan Mario Levi, Bir Cuma Rüzgarı adlı romanı ile okurlarla buluştu. Yazar, ilk imza gününü de yaptı.

Moda’da yaşayan Mario Levi, Bir Cuma Rüzgarı’nın zeminine Kadıköy’ü oturtuyor.

Bir Cuma Rüzgarı yedi kitaplık serinin ilk romanı. Kadıköy’den başlayan yolculuk diğer semtlere de uzanacak. Mario Levi Şişli, Eminönü, Beyoğlu, Adalar, Haliç ve Boğaziçi’ni zeminine oturtacağı romanlarına haftanın diğer günlerinin ismini koyacak. Yedi kitabın her biri haftanın farklı günlerinde, İstanbul’un farklı bir semtinde geçecek. Ama yeni İstanbul’da değil eski İstanbul’daki semtlerde geçecek…

Örneğin “Bir Cumartesi Rüzgarı” , “Bir Pazar Rüzgarı” isimleri yeni romanlarının adı olarak kullanılacak.

Mario Levi, yedi kitaplık roman serinin temel kaynağının Gazete Kadıköy’de yazdığı yazılar olduğunu söylüyor. Sokakta, tramvayda yaptığı gözlemlerin sonucunda ortaya çıkan karakterleri yazdığını belirtiyor. 

Bir Cuma Rüzgarı konusu

Mario Levi’nin yeni romanı Bir Cuma Rüzgarı’nın konusu Kadıköy’de geçiyor. Tacettin ve Maria’nın aşkı romanda yer alıyor. Kadıköy çok kültürlü bir yaşam merkezi. İki farklı kültürden olan Tacettin ve Maria’nın aşkları çevreleri tarafından kabul görmez. Ancak, Kadıköy’ün havasını solumuş, suyunu içmiş birinin uzun süre bu aşka karşı çıkması da mümkün değildir. Çünkü Kadıköy’ün geçmişinden beri gelen bir hoşgörü kültürü vardır. 

Romandaki kahramanlardan biri de Şefik… Çevresindekilere hava atmak için hafıza oyunları oynayan biridir. Gördüğü bir dükkanın yerinde eskiden ne olduğunu sorar yanındakilere. 

Size kaybetmenin ihtişamını anlatacağım

Romanda “Size kaybetmenin ihtişamını anlatacağım” diyor Mario Levi… Gerçek hayatına bağ kurulduğunda ise Mario Levi’nin 2018 yılının yazında kanserle mücadele ettiğini not edelim. Mario Levi, insanların mutsuz olma hakkının var olduğunu belirterek, kanserle mücadelesi sırasında “Ne yapsaydım, gülüp oynasa mıydım?” diye soruyor. 

Mario Levi, kanserle mücadelesinde tahlil sonuçlarının olumlu çıktığını belirtiyor. Yazacağı çok kitap olduğunu kaydeden Levi,  2029’a kadar bütün kitapların kafasında hazır olduğunu söylüyor.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.