Atilla Mayda vefat etti Atilla Mayda kimdir

Ünlü saz üstadı Atilla Mayda hayatını kaybetti. Uzun süredir tedavi gören sanatçı 80 yaşında vefat etti.

Atilla Mayda vefat etti. 80’li yıllarda TRT radyo ve televizyonunun belki de en ünlü ismiydi Atilla Mayda. Dillerde tekerleme olarak bile adı dolanırdı o yıllarda.

80’li yıllarda, Atilla Mayda ismi radyodan sıkça ve özel bir anonsla da yapıldığı için daima bilinen ve merak edilen bir kimlikti. ‘Veeee Atilla Maydaaaaa’ ifadesi ile sunulan Atilla Mayda, dillerde replik bile olmuştu. ‘Haydaaa Atilla Maydaaaa’ repliği onunla ilgili akıllara gelen ilgi çekici bir durumdur. Türkiye’nin tanıdığı bir isim olmuş, ismi dönemin komedyenlerinin repliklerinde ve halkın dilinde şaşırma ifadesi olarak dolaşmıştı.

TRT’nin ünlü saz üstadı Atilla Mayda 24 Mart Pazar günü hayata veda etti. 1936 İzmir-Ödemiş doğumlu olan sanatçının ismi TRT’de adeta assolist takdim eder gibi anons edilirdi.

80’li yıllarda tüm Türkiye’de isim yapan TRT’nin usta ritm saz sanatçısı Atilla Mayda hayatını kaybetti. Atilla Mayda’nın hayatını kaybetmesinden sonra TRT’de resmi internet sitesi üzerinden bir mesaj yayınladı.

Atilla Mayda’nın da içinde olduğu saz takımının bir konserini izleyebilirsiniz.

Atilla Mayda kimdir

Atilla Mayda’nın ölümü ile birlikte kim olduğuna dair özellikle genç nesil bilgi almaya çalışıyor. Atilla Mayda kimdir sorusunu internet üzerinden aratan gençler sanatçıyla ilgili çok da detaylı bilgiye ulaşamıyorlar. 

TRT, Atilla Mayda’nın ölümü üzerine bir mesaj paylaştı. O mesajda Atilla Mayda ile ilgili kısa bilgiler yer alıyor. TRT’nin paylaştığı mesaj şöyle:

“TRT ailesinin unutulmaz isimlerinden, vurmalı sazlar üstadı, orkestraların renkli siması Attila Mayda, 24 Mart 2019 pazar günü aramızdan ayrıldı. 1936 yılında İzmir – Ödemiş’te dünyaya gelen Attila Mayda, 1963’te TRT Ankara Radyosu’nda ritm sanatçısı olarak çalışmaya başlamıştı. Komşuların radyo dinlemek için birbirlerinin evinde toplandığı radyonun altın çağında, Türkiye’deki sayısız eve sazıyla konuk olan Atilla Mayda, sanatıyla olduğu kadar şahsiyetiyle de son derece seçkin bir beyefendiydi. Bir radyo geleneği olarak şef, solistler ve saz sanatçıları dinleyicilere sırayla takdim edilirken, Attila Mayda’nın isminin bir assolist edasıyla en son anons edilmesi tatlı bir adet olmuş, bu da sanatçının ismini hafızalara unutulmayacak biçimde kazımıştı.

Bir TRT emekçisi olarak hayatını çalıştığı kuruma adayan Atilla Mayda, yurtdışında da ülkemizi en iyi şekilde temsil etti. THM ve TSM müdürlüklerinde geçen uzun yılların ardından 2001’de emekliye ayrıldı. Bir süredir rahatsız olan Atilla Mayda’nın vefat haberi, tüm TRT ailesini derinden üzmüştür. Büyük ustaya Allah’tan rahmet, sevenlerine ve ailesine sabır dileriz.”

Atilla Mayda cenazesi nereden kalkacak

Türkiye’nin usta saz sanatçılarından olan Atilla Mayda, 80 yaşında vefat etti. Atilla Mayda’nın cenazesi bugün ikindi vakti Ankara Karşıyaka Mezarlığı Camii’nden son yolculuğuna uğurlanacak. Atilla Mayda’nın cenaze namazı ikindi namazına müteakip Ankara Karşıyaka Mezarlığı Camii’nde kılınacak.

ETİKETLER:
Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.