Atlas Sineması yenilendikten sonra ilk gala ‘Mimarların Piri Sinan’

08.04.2021
A+
A-

Yönetmenliğini Mesut Gengeç’in üstlendiği “Mimarların Piri Sinan” adlı belgeselin galası yenilenen Atlas Sineması’ında yapılacak.

Atlas Sineması yenilendikten sonra ilk gala ‘Mimarların Piri Sinan’… Beyoğlu’ndaki Atlas Sineması yenilendi. Yenilenmenin ardından ilk galanın da daveti yapıldı. Atlas Sineması’nda ilk gala yönetmenliğini Mesut Gengeç’in üstlendiği ‘Mimarların Piri Sinan’ belgeseli için yapılacak. 

Osmanlı İmparatorluğu’nun muhteşem dönemine eserleriyle damga vuran ve Kanuni Sultan Süleyman, II.Selim ve III. Murad dönemlerinde 50 yıl boyunca ‘Mimarbaşı’ görevinde bulunan Mimar Sinan’ın hayatı belgesel film oldu. “Mimarların Piri Sinan” adlı belgeselin yönetmenliğini Mesut Gengeç üstlendi. Genel Koordinatörlüğünü Bülent Günal, Proje Sorumluluğunu ise Yılmaz Aydın üstlendi. 

Çekimleri 2018 yılında başlayan ve üç yıl süren belgeselin galası, İstanbul Valiliği’nin ev sahipliğinde, 9 Nisan Cuma günü saat 19.00’da Atlas Sineması’nda gerçekleşecek.

26 Şubat’ta yenilenen yüzüyle yeniden açılan tarihi mekânda gerçekleşecek olan ilk galaya TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile iş, sanat ve spor dünyasından konuklar katılacak.

Galada, Mimar Sinan’ın kendi el yazısıyla notlar düştüğü 4 asırlık Tezkiretü’l Bünyan adlı el yazması eser de sergilenecek. 

Osmanlı İmparatorluğunun sınırlarına taştan mührünü vuran Mimar Sinan’ın İstanbul siluetine imzasını attığını vurgulayan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Sadece İstanbul’a 335 eser kazandıran Koca Sinan gibi büyük bir mimarın kendinden sonraki nesillerden tek bir isteği vardı. Hayırla yâd edilmek. Biz de İstanbul Valiliği olarak, bu yıl Mimar Sinan’ı özel bir etkinlikle anmak istedik. Çünkü başta İstanbul olmak üzere, üç kıtadaki birçok şGenel Koordinatörlüğünü Bülent Günal, Proje Sorumluluğunu ise Yılmaz Aydın üstlendi.ehrin ve mimarlık dünyasının bu büyük ustaya gönül borcu var.” diye konuştu.

2021 yılında çekimleri tamamlanan “Mimarların Piri Sinan” adlı belgeselin yönetmenliğini Mesut Gengeç, Genel Koordinatörlüğünü Bülent Günal, Proje Sorumluluğunu ise Yılmaz Aydın üstlendi.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.