Moskova’da Türk Filmleri Rüzgarı

Moskova’da Türk filmleri rüzgarı esecek. 37. Moskova Uluslararası Film Festivali, tarihinde ilk kez bu yıl Türkiye’ye özel bölüm ayırdı. “Dünden Bugüne Türkiye Sineması” başlıklı bölümde 10 Türk filmi gösterilecek.

Yapımcı Elif Dağdeviren’in kurduğu Cinema of Turkey tarafından seçilen filmler, 19-26 Haziran tarihleri arasında Moskova’da gösterilecek. Usta yönetmen Ömer Lütfi Akad imzasını taşıyan ‘Gelin-Düğün-Diyet’ üçlemesinin ilk filmi Gelin, Türk sinemasında dünden bugüne yapılan seçkinin ilk filmi. Hülya Koçyiğit’in başrolünü üstlendiği Gelin (1973), Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film ödülü dahil olmak üzere toplam beş ödül kazanmıştı.

Yavuz Turgul’un yazıp yönettiği ve başrol oyuncularından Uğur Yücel’e 1987 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandıran ‘Muhsin Bey’ ile dünya prömiyerini 63. Berlin Film Festivali’nde gerçekleştiren, Uğur Yücel’in senaryosunu yazıp yönettiği ‘Soğuk’ da Moskova’ya giden filmler arasında. 2003’te Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’ü alan Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ‘Uzak’, 2010 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İlk Film ödülünü aldığı Tolga Karaçelik’in ‘Gişe Memuru’, uluslararası festivallerde en iyi film, en iyi oyuncu dahil pek çok ödül alan Yılmaz Erdoğan’ın ‘Kelebeğin Rüyası’, 71. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülünü ülkemize getiren Kaan Müjdeci’nin yönettiği ‘Sivas’, Erol Mintaş’a geçen yıl Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi İlk Film ve başrol oyuncusu Feyyaz Duman’a En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandıran ‘Annemin Şarkısı’ festivalde gösterilecek diğer filmler. Festivale filmlerin yanı sıra Uğur Yücel, Tolga Karaçelik, Emre Tanyıldız, Ahmet Mümtaz Taylan, Mert Fırat ve Feyyaz Duman oyuncular da katılacak.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.