Avni Lifij Çağının Yenisi sergisi Sabancı Müzesi’nde

Avni Lifij (1886-1927) çok yönlü üretimi ve sanatına getirdiği kavramsal çerçeveyle Türk resim tarihinde özgün bir yere sahip.  Avni Lifij’in az bilinen dünyasını yansıtan bir sergiye Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Avni Lifij Çağının Yenisi sergisi Sabancı Müzesi’nde açılıyor. Avni Lifij, 1914 Kuşağı’nın özgün temsilcilerinden. Avni Lifij Çağının Yenisi sergisi sanatçının çok yönlü üretimine ışık tutarak ve çağının düşünsel sorunlarına odaklanıyor. 

Avni Lİfij Çağının Sergisi 15 Ekim 2019 Salı günü Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde açılıyor.

Avni Lifij (1886-1927) çok yönlü üretimi ve sanatına getirdiği kavramsal çerçeveyle Türk resim tarihinde özgün bir yere sahip.  Avni Lifij’in az bilinen dünyasını yansıtan bir sergiye Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Sergi, Sabancı Holding’in katkılarıyla açılacak. Lifij, daha çok poşadları ve alegorik eserleriyle tanınıyor. Avni Lifij Çağının Yenisi sergisinde sanat eleştirisi ve düşüncelerini içeren yazıları, fotoğraf alanlarındaki çalışmaları ve dekoratif sanatlardaki öncü rolü, onun sanatı ve hayatına ayrıntılı bir bakış sunulması amaçlanıyor.

“Avni Lifij Çağının Yenisi” sergisinde sanatçının aynı zamanda öncü bir eleştirmen-yazar ve fotoğraf sanatçısı olarak yaptığı çalışmalar, poşadlar, otoportreler, manzara, çizim ve desenlerinden oluşan 800’ü aşkın eseri ilk kez bir araya getirilerek sergilenecek.

 “Avni Lifij Çağının Yenisi” sergisi, geçtiğimiz yıllarda yine Sabancı Holding’in desteğiyle gerçekleşen “Feyhaman Duran. İki Dünya Arasında” ve “Selim Turan. Tez-Antitez-Sentez” sergilerinin devamı niteliğinde.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Avni Lifij’i sanatseverlerle buluşturmamıza yalnızca 2 gün kaldı. Heyecanlıyız! @sabanciholding ‘in katkılarıyla.

Sakıp Sabancı Müzesi (@sakipsabancimuzesi)’in paylaştığı bir gönderi ()

Avni Lifij Çağının Yenisi sergisinde sanatçının ailesi tarafından titizlikle saklanan aile koleksiyonu yer alacak. Sergide, arşivleriyle birlikte SSM Koleksiyonu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim Heykel Müzesi Koleksiyonu, Ankara Resim ve Heykel Müzesi ve Milli Kütüphane’deki eserlerin ve sanatçı tarafından kaleme alınmış yazıları ilk kez yan yana gelecek. 

Sergi, sanatçının yazı alanındaki zengin üretimini de gözler önüne serecek. Sanat eleştirisi, şehircilik, kültür politikaları ve sanat kuramını içeren geniş bir yelpazeye yayılan, Osmanlıca ve Fransızca kaleme aldığı yazılar ve felsefe çevirileri sergi kapsamında müze ortamına taşınacak.

Sakıp Sabancı Müzesi’nde belgesel gösterimleri, konferanslar, sergi turları ve çocuklara yönelik atölye çalışmalarıyla Avni Lifij’in sanatı ve hayatı derinlemesine ele alınacak.

Sergi kapsamında sanatçıya dair bir kaynak kitap niteliği taşıyacak ve onun çok yönlü üretimine dair makalelerin, eserlerinden geniş bir seçkinin ve hayat hikâyesinin yer alacağı bir sergi kataloğu da hazırlanacak.

“Avni Lifij Çağının Yenisi” sergisi 15 Ekim 2019 – 12 Ocak 2020 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.