Aytunç Erkin Kardan Adam ile FETÖ’cü polisleri yazdı

FETÖ konusunda yetkinliği ile bilinen gazeteci yazar Aytunç Erkin, bu konuda yeni bir kitabı okurlarına ulaştırdı. Aytunç Erkin’in yazdıkları FETÖ davalarında savcılar tarafından alıntılanarak, atıf yapılarak mahkemeye sunulduğu biliniyor. Aytunç Erkin’in Kardan Adam adlı kitabı da ortalığı ayağa kaldıracak türden bilgilerle dolu.

Aytunç Erkin Kardan Adam ile FETÖ’cü polisleri yazdı. Gazeteci yazar Aytunç Erkin, FETÖ konusunda ilk yazanlardan… Bir anlamda FETÖ uzmanı denilebilecek yetkinlikte bilgi birikimine ve hafızasına sahip. Daha önce de FETÖ’nün Şifreleri adlı kitabı ses getirmişti. Bu kitap, FETÖ davalarında savcıların referans gösterdiği kaynaklar arasında yer almıştı. Sözcü gazetesi haber editörü Aytunç Erkin, daha önce de Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’a yönelik FETÖ harekatını dile getirmiş ve belgeleriyle kitaplaştırmıştı.

Aytunç Erkin, şimdi de Kardan Adam adlı kitabıyla okurların karşısına çıkıyor. Kitapta Zekeriya Öz ve FETÖ’cü polisleri ele alıyor. Kitap Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıktı ve raflarda yerini aldı.

Sözcü gazetesi 4 Haziran 2017 pazar günkü sayısında Aytunç Erkin ile kitabı hakkında tam sayfa röportaj yayımladı. Can Özçelik’in yaptığı röportajı noktasına virgülüne dokunmadan yayımlıyoruz:

FETÖ’nün isimsiz ihbar merkezini deşifre ettik

FETÖ’nün Meclis’te ilk kumpası kurduğu AKP Milletvekili Emin Şirin anlattı, SÖZCÜ editörü Aytunç Erkin yazdı 2007’de gözaltında sorulanlar 2008’de e-posta oldu… ‘Kardan Adam’ Zekeriya Öz ve FETÖ’cü polislerin hikayesi…

Röportaj: Can Özçelik

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ilk kumpası yaptığı AKP eski Milletvekili Emin Şirin ile FETÖ’yü ilk yazan gazeteci Aytunç Erkin ‘Kardan Adam’ kitabı için bir araya geldi ve kumpasın merkezini ortaya çıkardı. AKP milletvekiliyken 1 Mart tezkeresine karşı çıkan ve 2000’li yıllarda Fetullah Gülen’in devlet içine sızdığını anlatan Emin Şirin ile FETÖ iddianamelerini hazırlayan savcıların referans kitabı olan “FETÖ’nün Şifreleri”nin yazarı SÖZCÜ editörü Aytunç Erkin ile geçen hafta Kırmızı Kedi Yayınevi’nden piyasaya çıkan “Kardan Adam”ı konuştuk.

KUMPASTA İLK GÖZALTINA ALINAN

“Ergenekon ve Balyoz gibi FETÖ’nün kumpası olduğu ortaya çıkan davalarda yüzlerce insan yargılandı. Emin Şirin’in kitaba konu olacak ve bu kişilerden farklı ne yönü var?” sorumuza Erkin şu yanıtı verdi: “Emin Bey ile 2002 yılında tanıştık. Milletvekilliği süreci, Ergenekon ve Fransa’dan Türkiye’ye dönüşü hep irtibatlı olduk 2007 yılında yaşadığı ve Türkiye’nin başına örülen o Ergenekon kumpasında Emin Şirin ilk gözaltına alınanlardan ve Ergenekon isminin ilk sorulduğu kişidir.  O yüzden anlamı büyük oluyor.”

ZEKERİYA ÖZ’E ULAŞAN E-POSTA

Peki neden ‘Kardan Adam’? Erkin şöyle anlattı: “Kitabı yazarken 1.5 sene içinde Emin Bey, avukatı Celal Ülgen ve ben dedektiflik bürosu kurmuş gibiydik. Her dokumandan yeni bir ize ulaştık. Kumpası kuran merkezi de bulduk. Emin Şirin, 2007 yılında Zekeriya Öz tarafından sorgulanıyor. Sorgusunda  Şirin’e yaptığı görüşmeler soruluyor. 2008’de ‘Cumhuriyetçi Çalışma Gurubu’ adı altında bir operasyon yapılıyor.  O operasyondan 1 gün önce emniyet ve savcılığa bir e-posta gidiyor. O mailde Emin Şirin’in Ergün Poyraz, Atilla Uğur gibi isimlerle görüştüğü yönünde bilgiler yer alıyor. Bir sene önce Emin Şirin’e sorulan sorular bir yıl sonra o ihbar e-postasında yer alıyor. Yani bu kitap isimsiz ihbar mektuplarının merkezini ortaya çıkarıyor. Yani savcı Zekeriya Özlerin, polis şefi Ali Fuat Yılmazerlerin bu ihbar mektuplarını hazırladığını ortaya koyuyor.  Kitabın adının ‘Kardan Adam’ olmasının nedeni de o e-postanın rumuzu ‘kardan adam’… Emin Şirin’in saçları da bembeyaz bu arada.

Bu işi bir dedektiflik bürosuna verseniz ve nasıl yapılmıştır diye sorsanız şunu yapar: Kriminal inceleme yapılır, parmak izlerine bakılır. Ancak somut durum şu: Emin Şirin gözaltına alındığında sorulan sorular bir sene sonra gönderilen mail ile aynıydı. Bu bile kumpasın merkezini gösteriyordu bize.”

Emin Şirin ve Aytunç Erkin

ŞUBAT SOĞUĞU DİZİSİNİ YAZANLAR…

Emin Şirin ise adını net koydu ‘Kardan Adam’ın: “… ‘Kardan Adam’ bir örgüt. FETÖ’nün kanalı Samanyolu TV’de yayınlanan Şubat Soğuğu dizisini yazanlar kimlerse ‘Kardan Adam’ onlar. AKP’de herkes beni tanır. Bana kızsalar da vatanperver olduğumu, hukuk devletine ve demokrasiye bağlılığımı bilirler. Belki onunda faydası oldu. Şirin, “İlk başlarda, Gülen’in yurtdışındaki eğitim faaliyetlerini tasvip ettim. Ancak yurt içindeki özellikle ‘Işık Evleri’yle bir faaliyette bulunmasının yanlış olduğunu o dönem söyledim” dedi ve şöyle devam etti: “Bir yurtdışı seyahatinde, yaptığım okul ziyaretinde gördüğüm manzarayla şunu anladım: Türkçe eğitim sadece 2 saat. Öğretmenler ABD’li. Konu benim için kapandı.”

KAÇAK FETÖ’CÜLER DIŞARIDA TAM GAZ LOBİ ÇALIŞMASI YAPIYOR

Emin Şirin, “FETÖ’nün siyasi ayağının temizlenmediği” iddialarını şöyle değerlendirdi: “Bu görülüyor. Acaba referandum sürecinden dolayı mı geriye atıldı ya da engelleyen başka unsurlar mı var, önümüzdeki birkaç ay içinde göreceğiz. Şu sıkıntıyı görüyorum: 15 Temmuz darbe kalkışması başarılı olsaydı hükümeti kim kuracak, bakanlar kim olacaktı? Nerede bunlar?  Siyasi ayak derken 15 Temmuz’u yapanlar siyasi olarak kimlere dayanıyordu? Kimleri getireceklerdi? Hiç anlayamadık bunu. CHP’nin, MHP’nin, HDP’nin içinde FETÖ’cü olduğu söyleniyor. AKP ‘Bizim içimizde yok’ diyor. Ama buna kargalar güler ve bu temizliğin yapılmaması da bence korkunç bir olaydır.”

NAZİ MÜCADELESİ…

Hemen soruyorum: Peki, FETÖ ile nasıl bir mücadele yapılmalıdır? Şirin 1940’lardan örnek veriyor: “Almanya Nazizmi tasfiye ederken sadece 27 kişiyi cezalandırdı. Nazi partisinin alttaki teşkilatı ve üyeleri dahil olmak üzere yeni bir Almanya’nın kuruluşunda yer aldı. Biz yüzbinlerce insanı cezalandırmak yerine ıslah edecek bir yola sokmayı düşünmeliyiz.  Darbeciler ve örgütün başındakiler cezalandırılmalıdır. Ama burada hükümet yetkililerini de eleştirmek lazım. Hükümet, 17-25 Aralık’tan sonra FETÖ’nün beyin takımının yurtdışına kaçmasını engellemeliydi. FETÖ’nün en başındaki kişilerin yüzde 90’u yurtdışında lobi çalışması yapıyor.”

PENSİLVANYA’DA ANLADIM

Emin Şirin, FETÖ’yü ne zaman anladı? Yanıtı ilginç: “Bunu 2000’li yıllarda özellikle Fetullah Gülen ile Pensilvanya’daki görüşmeden sonra görmeye başladım. 2000’den itibaren gerek devlet içindeki yapılanması gerekse ‘Altın nesil’ iddiasıyla beraber devleti ele geçirmek gibi iddialı bir hedef koyması ve bunun hukukun dışına çıkacak bir düzen olması beni rahatsız etmeye başladı. Bununla ilgili gördüğüm husus şu: AKP iktidara gelirken elinde eskiden belki siyaseti bilen birkaç kişi dışında devlet içinde organize olabilecek teşkilatları veya kadroları Fetullah Gülen’de buldu. Dolayısıyla  2002’den itibaren AKP ile Gülen arasında ciddi bir ortaklık olmaya başladı. Bu ortaklığın hâlâ da bir ölçüde devam ettiğini ve boşanamadıklarını görüyorum. Yani ciddi bir boşanma Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bütün gayretine rağmen yapılamıyor. AKP teşkilatlarıyla Fetullah Gülen boşanamıyor.

EMNİYET C BLOKTA TOPLANTI YAPANLAR YÜREKLİCE ANLATMALI

Kitapta İstanbul Emniyeti C bloktaki çatı katındaki bir odadan da bahsediliyor. Bu odanın özelliği ne? Aytunç Erkin şöyle anlattı: “Emniyet’in C bloğundaki çatı katında yer alan oda, güvercin beslenen yer. Orada kim güvercin besliyor? Kimler hangi toplantıları yapmıştır? C blokta yaşananların tanıkları bana o katta neler olduğunu anlattı. O çatı katında yaşayanların bir gün neler yaşadıklarını anlatmalarını ve vicdanlarıyla o mektupları nasıl hazırladıklarını anlatmalarını bekliyorum. Çünkü orada gazeteci, bürokrat, milletvekili de var.”

Kitabın yazarı Aytunç Erkin ‘Kardan Adam’ kitabıyla ilgili şu bilgiyi verdi: “Kitapta önemli bilgiler var ve FETÖ mücadelesine ışık tutacak belgeler… Örneğin, eski polis şefi Mehmet Ağar’a yazılan ‘Cemaat mektubu’nda ne deniyordu? Şirin’i sorgulayan Zekeriya Öz, Gülen’le ilgili ne söyledi? Şirin, ABD Büyükelçisi Pearson’dan nasıl tehdit aldı? ABD, ‘Ergenekon’un neresindeydi? 2004’te Meclis’te Fetullah Gülen’le ilgili soru önergeleri veren ‘yanmayı’ göze alan Emin Şirin’e kimler nasıl baskı yaptı? SÖZCÜ’nün ustası Emin Çölaşan bu konuyu ilk kez yazdı, dönemin İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Şirin’e FETÖ için nasıl bir yanıt verdi? Ve Nazlı Ilıcak… ”

Aytunç ERKİN’in  “K@RDAN ADAM”
adlı yeni kitabını www.sozcukitabevi.com’dan ya da 0 212 948 22 78 numaralı telefondan temin edebilirsiniz…

Editör: Pelin Çite

ETİKETLER: ,
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.