Azra Kohen Fi Çi Pi dizisini dava etti

Azra Kohen, Fi Çi Pi dizisini mahkemeye taşıdı. Yazdığı üçlemenin ekrana geliş şeklini beğenmeyen Azra Kohen, kitapları okumayan bir izleyicinin kendisi hakkında olumsuz düşüncelere sahip olacağını da öne sürdü.

Azra Kohen Fi Çi Pi dizisini dava etti

Azra Kohen Fi Çi Pi dizisini dava etti. Azra Kohen’in ünlü üçlemesi ‘Fİ Çİ Pİ’ televizyonda dizi olarak seyirciyle buluşmuştu. Ay Yapım tarafından ekrana taşınan Fi Çi Pi için Azra Kohen şikayette bulundu.

Azra Kohen, okuyucularının önünde küçük düştüğünü belirterek “Diziyi izleyip kitapları okumayanlar önünde yazar, ahlaka aykırı hikayeler yazmakla itham edilir hale sokulmuştur” dedi.

Azra Kohen, üçlemenin en önemli eserinin Pİ olduğunu vurgulayarak, “Hikayesi anlatılmadan içinden seçilip alınan bir kaç unsur ile heba edildi” dedi. Kohen, dizide eserlerin ve karakterlerin ruhlarına uygun olmayan senaryolar kullanıldığını bu nedenle de  kendisinin ve eserlerinin imajına maddi manevi zarar verildiğini öne sürdü. Dizideki bu farklılıklar nedeniyle de okurlarının eleştirisine maruz kaldığını söyledi.

Ahlaka aykırı hikayeler

Azra Kohen, yapımcı şirketin dizinin ikinci sezonunda ‘Çİ’ isimli eserin içeriğinin kullanmasına dair sözleşmede açık hüküm bulunduğunu belirtti. Buna rağmen Ay Yapım’ın ‘Pİ’ isimli eserin içeriğini kullandığını bunun da sözleşmeye aykırı olduğunu belirtti.

Dizinin bu şekilde ekrana gelmesinin haklarına zarar verdiğini, okuyucu kitlesi önünde küçük düşmesine neden olduğunu da iddia eden Azra Kohen dilekçesinde, “Diziyi izleyip kitapları okumayanlar önünde yazar, ahlaka aykırı hikayeler yazmakla itham edilir hale sokulmuştur” dedi.

Azra Kohen, sözleşmede iki şart bulunduğunu belirtti. Birinci şartın ‘Eserlerin ana fikrine, karakterlerine sadık kalınması, eserlerin anlam ve bütünlüğünün özelliklerinin bozulmayacak biçimde senaryonun yazılması ve dizinin bu koşula uygun çekilmesi’ olduğunu belirtti.

İkinci şart ise şuydu: ‘Dizi içerisinde yer alacak reklamların, yazarın yarattığı karakterlerin temsil ettiği değerlere uygun olması ve yazarın insan sağlığına zararlı olduğuna inandığı paketlenmiş gıda, boyalı içecek ve yiyecek tanıtımlarının kesinlikle dizide yer almamasını’

Dizinin ikinci sezonunda Ay Yapım’ın anlaşma hükümlerini ihlal ettiğini ileri süren Azra Kohen avukatı Celile Zelal Bol aracılığıyla Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne tespit davası açarak sözleşmeye aykırı ihlallerin tespitini istedi.

Dizi çekimlerinde yapılan değişikliklerde görüşlerine itibar edilmediğini ileri süren Azra Kohen, ‘Çİ’ isimli eserinin içeriğini tamamen kitaptan bağımsız olarak değerlendirildiğini bambaşka bir hikaye anlatıldığını dilekçesinde iddia etti.

Dilekçede “Büyük bir kesim okuyucunun tepki vereceği derecede deformasyon ile hem kitabın hikayesini hem de ana fikrini hem de eserlerde savunulan değerler yazarın topluma, okuyucularına sunduğu imajını zedeleyecek şekilde deforme edilmiştir” denildi.

Fİ Çİ Pİ dizisi

Azra Kohen’in Fİ Çİ Pİ üçlemesi televizyon dizisi olarak seyirciyle buluşmuştu. Dizide ünlü oyuncular rol almıştı. Serenay Sarıkaya, Ozan Güven, Mehmet Günsür ve Berrak Tüzünataç başrolde oynamıştı. 

ETİKETLER: ,
Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.