İşte Oscar Kazanan Karikatür

Karikatür dünyasının ‘oscar ödülleri’ olarak da tanımlanan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması sonuçlandı. Aydın Doğan Vakfı tarafından bu yıl 32’ncisi düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda 237 karikatür finalde değerlendirildi. Yarışmada birincilik ödülü kazanan karikatüriste 8 bin, ikinciye 5 bin, üçüncüye 3 bin 500, ’Başarı Ödülü’ne layık görülen karikatüristlere de 500’er ABD doları verilecek.

İtalya’da yaşayan Arnavut karikatürist Agim Sulaj’ın eseri birinciliğe layık görüldü. Değerlendirme komitesinin başkanlığını Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı yaptı. Yunan karikatürist Michael Kountouris’in başkanlığındaki Ercan Akyol, Latif Demirci, Selçuk Demirel, Bayram Hajizadeh (Azerbaycan), Piyale Madra, Godfrey Mwampembwa (Tanzanya), Tan Oral, Yuko Shimizu (Japonya) ve Jen Sorensen’den (ABD) oluşan jüri üyeleri finale kalan 46 ülkeden 205 sanatçının 237 karikatürünü değerlendirdi.

2. olan eser

2. olan eser

İranlı Karikatüristler

Arnavut karikatürist 50 yaşındaki Agim Sulaj’ın eseri değerlendirme komitesi tarafından birinciliğe değer bulundu. Eser, terörün hedef gözetmeksizin insanları hedef alabileceğini anlatıyor. İranlı iki karikatüristin eserleri ise ikinci ve üçüncülüğe değer görüldü. Mohsen Nouri Najafi’nin eseri ikinci, Jalal Pirmarzabad eseri üçüncü oldu.

Birinci eserin sahibi Sulaj, İtalya’da sanat yaşamını sürdürüyor. Çeşitli eserleri İtalya, İngiltere, Yunanistan ve Türkiye’de yayımlanıyor. Genellikle yoksulluk, çevre sorunları ve mültecilerin hayatlarını konu alan çizimler yapıyor. Sulaj’ın birinciliğe değer görülen eserinde terör konusunu işledi. Dünyanın neresinde olursa olsun terörün herhangi bir ülke ve insanı hedef gözetmeksizin vurabileceğini anlattı.

Seçici Kurul ayrıca; Alberto Morales Ajubel (İspanya), Angel Boligan (Küba), İshimaru Hide (Japonya), Frank Hoffmann (Almanya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Musa Gümüş (Türkiye), Cemalettin Güzeloğlu (Türkiye), Jose Antonio Garci Nieto (Meksika), Didier Pizzi (Fransa), Saman Torabi (İran), Jugoslav Vlahovic (Sırbistan) ve Mikhail Zlatkovsky’in (Rusya) eserlerini ’Başarı Ödülü’ne değer gördü.

3. eser

3. eser

Ödüllü Karikatürler Sergilenecek

Ödül alan karikatürler 17- 27 Haziran 2015 tarihleri arasında Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde sergilenecek. Candan Fetvacı, “Yarışmaya katılan ve dereceyle giren eserlerin kalitesi ile usta jüri üyelerinin bu eserleri değerlendirirken zorlanması yarışmanın dünyadaki yerini, çizgisini ve kalitesini bir kez daha ortaya koydu. Uluslararası sanatçılar çizgilerine, yine dünyanın en önemli sorunları göç, savaş ve terörü yansıtıp, barışa olan umutlarını dile getirdiler” dedi.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.