Balcı Türk kadının Oscar adayı belgeseli Honeyland TRT 2’de

14.08.2020
A+
A-

Oscar’da iki dalda aday gösterilen belgesel film Honeyland TRT 2 ekranından seyirciyle buluşacak. Avrupa’da yabani arı yetiştiriciliğiyle uğraşan son kadın olarak tanıtılan 50 yaşındaki Hatice Muratova’yı merkeze alan belgesel film pek çok festivalde de ödül kazandı.

Balcı Türk kadının Oscar adayı belgeseli Honeyland TRT 2’de

Balcı Türk kadının Oscar adayı belgeseli Honeyland TRT 2’de ekrana gelecek. Honeyland adlı Makedon yapımı film “Yabancı Dilde En İyi Film” ile “En İyi Belgesel Film” kategorilerinde geçtiğimiz yıl Oscar ödüllerine aday gösterildi.

“Honeyland” belgeseli, Avrupa’da yabani arı yetiştiriciliğiyle uğraşan son kadın olan 50 yaşındaki yörük Türkü “Hatice” karakteri üzerinden çevre ve doğal kaynakların kullanımını ele alıyor.

Film TRT destekli olarak yapılmıştı. “Honeyland” (Bal Ülkesi) belgeseli ülkemizde ‘Bal Ülkesi’ adıyla vizyona girmişti. O film şimdi televizyonda ilk kez 15 Ağustos Cumartesi saat 21.30’da TRT 2’de ekranlara geliyor.

Filmin yönetmenliğini Tamara Kotevska ve Ljubomir Stefanov yaptı. İki dalda Oscar ödüllerine aday gösterildi ve uluslararası prestijli festivallerde de önemli ödüller kazandı. 

“Yabancı Dilde En İyi Film” ile “En İyi Belgesel Film” kategorilerinde Oscar ödüllerine aday gösterilen TRT destekli Makedonya yapımı “Honeyland” (Bal Ülkesi) belgeseli, televizyonda ilk kez 15 Ağustos Cumartesi saat 21.30’da TRT 2’de ekranlara geliyor.

Başrolde Türk kadını 

Film Kuzey Makedonya’daki Dorfullu kasabasında arıcılıkla uğraşan ve ürettiği balı satan yörük Türkü Hatice Muratova’yı anlatıyor. 50 yaşındaki Hatice Muratova, Osmanlı’nın Rumeli fethiyle ataları Konya Karaman’dan bölgeye yerleştirilen yörük Türklerinden. Hayatını dağlardan, doğal ortamdan topladığı balları satarak sürdürüyor. 

Belgeselin başrollerinde Hatice Muratova, Nazife Muratova ve Hüseyin Sam yer alıyor.

Film, ABD’de geçen yıl düzenlenen Sundance Film Festivali’nde “Uluslararası Belgesel Film” dalında Jüri Özel Ödülü alırken, filmin yönetmenleri Ljubomir Stefanov ile Tamara Kotevska Büyük Jüri Ödülü’ne, görüntü ekibinden Fejmi Daut ile Samir Luma da Sinematografi Ödülü ‘ne layık görüldü.

Honeyland (Bal Ülkesi) filminin fragmanını izleyebilirsiniz

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.