Balkan göçmenleri Bir Kofer Bir Sandık etkinliği

Balkan göçmenlerinin Balkanlar’dan Türkiye’ye yaşadıkları göçün anlamına işaret etmek ve o günleri unutmamak amacıyla Bir Kofer Bir Sandık etkinliği düzenleniyor.

Balkan göçmenleri Bir Kofer Bir Sandık etkinliğinde buluşacak. 22 Ekim’deki etkinlik Sirkeci Tren Garı’nda düzenlenecek.  Geleneksel etkinlik, Balkan göçmenlerinin geçmişlerini anlamak ve geleceğe umutlarını aktarmak için düzenleniyor.

Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından 2008 yılından beri düzenlenen geleneksel etkinlikte sevinç ve hüzün bir arada yaşanıyor. 1912 yılında başlayan ve 100 yıl süren Balkan göçleri ile Türkiye’ye gelen Balkan göçmenleri, Türkiye’ye ayak bastıkları ilk yer olan Sirkeci Tren Garı’nda buluşuyor. Bir Kofer Bir Sandık adı verilen etkinlikte 22 Ekim Pazar günü saat 14:00’da, düzenlenecek.

Bir Kofer Bir Sandık etkinliğinde bu yıl da birbirinden güzel buluşmalar olacak. Arif Şentürk, Faruk Yılmaz, Ramazan Günay, Rumeli Ekrem, Rüstem Avcı gibi sanatçılar etkinlikte sahne alacak. Devlet sanatçısı Orhan Kurtuldu’nun yönetmenliğinde hazırlanan ve tenor Aykut Yılmaz’ın eşlik edeceği göçü anlatan skeçler katılımcılara keyifli anlar yaşatacak.

Etkinlik Türkiye’ye göç ve bu göçün etkilediği yaşamlara dikkat çekilmesine olanak sağlıyor. Bununla birlikte Balkan kültürünün de tanıtımı amaçlanıyor. Moda Tasarımcısı Müesser Kurt’un hazırladığı ve koreografisini Asil Çağıl’ın yaptığı Balkan Kıyafetleri defilesi ile yöresel kıyafetler de tanıtılacak.

Etkinlik alanında yer alacak fotoğraf sergisi ile Balkanlara ait fotoğraflar sergilenecek ve ayrıca Balkan kökenli yazarlar Dilek Ünal, Haluk Ecevit, Ramiz Çınar ve Salim Nizam Balkanlar ile ilgili yazdıkları kitapları katılımcılar ile buluşturacak.

BALKAN GÖÇÜNÜ ANLATACAĞIZ

Tarihte her nerede olursa olsun göçün acı bir anı olarak hafızalarda yer aldığını vurgulayan Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Gülen Aksu Türker, ‘’Göç toplumlar için en acı ve zor tecrübelerden biri. Bu olaylardan her birimizin bir ders çıkarması ve bu dersi gelecek kuşaklara aktarması gerekiyor. ‘’Bir Kofer, Bir Sandık’’ etkinliğimiz ile göçün zor yüzünü hatırlatmaya ve çocuklarımıza anlatmaya çalışıyoruz. Bunu bir görev olarak görüyor, tüm Balkan göçmenlerini davet ediyoruz’’ dedi.

Editör: Serdar Tunatürk

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.