Banksy şempanzeli Avam Kamarası tablosuna rekor fiyat

Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin, şempanzelerle resmettiği Avam Kamarası tablosu rekor fiyata satıldı.

Banksy şempanzeli Avam Kamarası tablosuna rekor fiyat

Banksy şempanzeli Avam Kamarası tablosuna rekor fiyat verildi. Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin, Brexit terimi çıkmadan önce 2009 yılında çizdiği şempanzeli Avam Kamarası resmi 9.8 milyon sterline satıldı. 

Banksy’nin çok konuşulan tablosunda Avam Kamarası’nı milletvekilleri yerine şempanzeler yer alıyor. Bu tablo Banksy eserleri arasında yeni bir rekor kırılarak 9.8 milyon sterline satıldı. 

Banksy’nin ‘Devolved Parliament’ (Geri Evrilmiş Parlamento) adlı eseri Londra’daki Sotheby’s müzayede evindeki açık artırmayla satıldı.

9.8 milyon sterline (yaklaşık 70 milyon TL) satılan tablo yaklaşık 4 metre boyunda. Eserin satılması sadece 13 dakika sürdü. Şempanzeli Avam Kamarası tablosunu alan kişinin adı açıklanmadı. 

2 milyon sterline alıcı bulması beklenen eser beklentilerin de üzerine çıkarken tablo Banksy’nin en pahalıya satılan eseri oldu.

Banksy ‘yazık, hâlâ ona sahip değilim’ 

Rekor satışın ardından Banksy Instagram hesabından bir paylaşım yaptı. Satışla ilgili görüşlerini dile getiren Banksy “Banksy tablosu için rekor fiyat. Yazık, hâlâ ona sahip değilim” dedi. 

Banksy ayrıca sanat eleştirmeni Robert Hughes’un sanatı maddi bir değer olarak görmeyi eleştiren sözlerini de paylaştı.

Geri Evrilmiş Parlamento tablosu Banksy’nin bilinen en büyük tuval çalışması olma özelliğini taşıyor.

Sanatçının bundan önceki rekoru 1 milyon sterlinden yüksek bir meblağa satılan ‘Kırmızı Balonlu Kız’ adlı eseriydi. Ancak satıldıktan birkaç dakika sonra eserin çerçevesi içine gizlenmiş kağıt imha makinesi vasıtasıyla kendi kendini yok etmişti.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.