Banksy’nin evsizler için çizdiği eser tahrif edildi

Dünyaca ünlü grafitti sanatçısı Banksy’nin İngiltere’de evsizler için çizdiği bir mural eseri herkesin gözü önünde bir çılgın tarafından tahrif edildi.

Banksy’nin evsizler için çizdiği eser tahrif edildi. Gerçek kimliği bilinmeyen grafiti sanatçısı Banksy’nin  evsizliğe dikkat çeken son eserine çılgın biri herkesin gözü önünde elindeki kırmızı sprey boya ile saldırdı.

Banksy, tüketimin zirve yaptığı Noel dönemi yaşanırken evsizliğe dikkat çekmek istedi. Son eserini İngiltere’nin Birmingham kentinde Kuyumcular Mahallesi olarak bilinen bölgede duvara çizdi. 

Duvara, evsiz bir adamın yattığı bankı taşıyan ren geyiklerini çizdi. Instagram hesabından da bir video yayınladı.

Banksy, evsiz olan Ryan’ı filme aldıklarını yazdı ve şöyle dedi: “Ryan’ı bu bankta çektiğimiz 20 dakika boyunca yoldan gelip geçenler ona sıcak bir içecek, iki çikolata ve bir fener verdi- o hiçbir şey rica etmeden” ifadelerini kullandı.

Banksy’nin evsizler için çizdiği ren geyiklerine çılgın biri kırmızı burunlar ekledi.

Ancak sadece saatler sonra, kimliği belirlenmeyen bir kişi herkesin gözü önünde Banksy’nin ren geyiklerine kırmızı burunlar ekleyerek eseri tahrif etti.

Çılgın adamın Banksy’nin eserine yaptığı tahrifat sırasında orada The Unseen Scene adlı derginin editörü Darren Hawkins de bulunuyordu. Hawkins yaşananlar sırasında polisin orada olduğunu ve eseri korumak için barikat kurduğunu anlattı. Ve olay şöyle gerçekleşti: “Bir adam çıktı ve ‘Duvara ismimi yazacağım’ dedi. Kışkırtmaya çalışıyordu. Kalabalık muralın etrafında birleşerek onu korumaya ve adamı vazgeçirmeye çalıştı. ‘Aptal olma’ dedik ona. Herkes şaka yaptığını düşündü. Ama 30 saniye sonra gerçekten de barikatı aştı ve çok hızlı bir şekilde ren geyiklerine spreyle kırmızı burunlar kondurdu.”

İngiltere’deki eserin korunması için üzeri camla kaplandı.

Hawkins’in aktardığına göre kalabalık sanatı tahrif ettiği için adama bir hayli tepki gösterdiği, bir kişi de kırmızı boyayı silmeye çalıştı. Bu esnada adam ortadan kayboldu.

Yetkililer, potansiyel olayların önüne geçmek için eserin önüne camdan bir panel yerleştirdi.

ETİKETLER:
Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Dil Tarih Coğrafya mezunudur. Türk hikayeciliği konusunda mikro tarih çalışmaları bulunmaktadır. Kültür sanat etkinlikleri, yazar buluşmaları, söyleşiler düzenlemektedir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.