Begüm Gücük resim sergisi The Marmara Pera’da

The Marmara Grubu, “Pera’da Sanat” başlığıyla düzenlediği etkinliklerine Begüm Gücük’ün kişisel resim sergisi Ba’su Ba’del Mevt ile devam ediyor.

Begüm Gücük resim sergisi The Marmara Pera’da

Begüm Gücük resim sergisi The Marmara Pera’da sanatseverlerle buluşuyor. The Marmara Grubu, “Pera’da Sanat” başlığıyla düzenlediği etkinliklerini sürdürüyor. Bugüne dek pek çok seçkin sanat etkinliğine ev sahipliği yapan The Marmara Grubu şimdi de Yrd. Doç. Dr. Begüm Gücük’ün kişisel resim sergisine kapılarını açıyor.

Yrd. Doç. Dr. Begüm Gücük, sanatın kavramsal anlatısına yönelik çalışmalarıyla dikkatleri çekiyor. Sanatçı, ölümden sonra yaşam anlamına gelen Basu Badel Mevt resim sergisi için “Benim bitmeyen aşkım” diyor.

Basu Badel Mevt resim sergisi 28 Kasım – 12 Aralık tarihleri arasında The Marmara Pera Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluşuyor.

The Marmara, uzun süredir ‘Pera’da Sanat’ başlığı altında seçkin sanat etkinlikleri düzenliyor. ‘Pera’da Sanat’ın Kasım ayındaki konuğu, sanatın kavramsal anlatısına yönelik resimleriyle dikkat çeken Doğuş Üniversitesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Begüm Gücük oluyor.

Basu Badel Mevt isimli kişisel resim sergisi, The Marmara Grubu’nun desteğiyle 28 Kasım – 12 Aralık tarihleri arasında The Marmara Pera Sergi Salonu’nda sanatseverlerin ziyaretine açılıyor.

Begüm Gücük’ün 13’üncü sergisi olan Basu Badel Mevt sergisinde 20 resim, bir video art enstelasyon ve bir müzik kompozisyonu yer alıyor.

Sanatçı resimlerinde ebru sanatı, rapidografi (iğneli mürekkep), akrilik, kara kalem, serigrafi (ipek baskı) olmak üzere 5 farklı teknik kullanıyor.

Begüm Gücük, Basu Badel Mevt sergisi için “Hayat bir serüvendir. Bir nehir gibi akar ve bizi de peşinden sürükler. Ama bir gün serüvenimizin biteceğini de biliriz. Bu kısacık yolculuğa bir anlam yüklemek için çabalarız. Hayatı anlamlı kılan sır ise aşktır. Yaşamda ve ölümde; bilincin tam varlığını sürdürebilmesi muhakkak ki bir aşkla mümkündür ve bu bilincin yitirilmemesi için mutlak bir aşka ihtiyaç duyar.” diyor. 

Sanatçı, Basu Badel Mevt sergisinin en temel konusunun aşk olduğunu şöyle vurguluyor: “Basu Badel Mevt, ölümsüz bir aşk şarkısının nakaratıdır aslında. Aşksa bir yolculuk ve biz bu yolculukta kayboluruz, kaybederiz. Aşkla ölür ve yeniden doğarız. Yeniden doğduğumuzda aynı şarkıyı sayıklamaya devam ederiz.”

Sergide, Begüm Gücük’ün rüyalarından, unuttuğu şarkılardan, yarıda kalmış yolculuklarından, ezberindeki aşklardan arta kalanlara dair izler yer alıyor. Sanatçı bu konuda şu cümleleri kuruyor: “Unutmaya çalıştığım, sildiğim, yırtıp attığım, kendime itiraf etmeye korktuğum bir hayatın yeniden dile gelişi. Basu Badel Mevt, öldürdüğüm her şeyin yeniden dirilişidir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.