Behçet Aysan ve Metin Altıok Şiir Ödülleri Cevat Çapan ve Refik Durbaş’a

Türk şiir dünyasının iki önemli ödül töreni aynı gece yapıldı. 22. Behçet Aysan ve 11. Metin Altıok Şiir Ödülleri Cevat Çapan ve Refik Durbaş’a değer bulundu.

Behçet Aysan ve Metin Altıok Şiir Ödülleri Cevat Çapan ve Refik Durbaş’a değer bulundu. Behçet Aysan ve Metin Altıok Şiir Ödülleri sahiplerini buldu. 

22. Behçet Aysan Şiir Ödülü, Refik Durbaş’a değer bulunurken, ödülü eşi Bilge Durbaş aldı. 

11. Metin Altıok Şiir Ödülü, Cevat Çapan’a verildi. 

Sivas katliamının 25’inci yılı nedeniyle her iki ödül için aynı gece bir tören düzenlendi. Ödüller için Cemil Candaş Şişli Kent Kültür Merkezi’ndeki törenle verildi. 

Behçet Aysan ve Metin Altıok Şiir Ödülleri töreni, Türk Tabipleri Birliği, Kırmızı Kedi Yayınevi ve Şişli Belediyesi ortaklığıyla düzenlendi. 

22. Behçet Aysan Şiir Ödülü ile 11. Metin Altıok Şiir Ödülü için tören düzenlendi.

Zeynep Altıok ve Eren Aysan açılış konuşması yaptı. Ödül töreninde CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP RTÜK üyesi İlhan Taşçı, CHP Eski milletvekilleri Kadir Gökmen Öğüt ve Gülay yedekçi ile Ataol Behramoğlu, Doğan Hızlan, Menderes Samancılar, Mazlum Çimen, Haluk Hepkon, Gürbüz Çaban, Raşit Tükel, Eşber Yağmurdereli, Dolunay Kışlalı, Şaylan Akmen yer aldı. 

Behçet Aysan Şiir Ödülü seçici kurulunda da yer alan Doğan Hızlan ödüllerin takdiminden önce bir konuşma yaptı. Hızlan “Daima düşünürüz ki adına ödül verilenin verildiği ödülü kazananların da onlarla bir ruh bağı olması lazım. Bir eşleşmeleri olması lazım.  İkisinin de ustalıklarını bugün sürdüren iki şair olması lazım.”

22. Behçet Aysan Şiir Ödülü, Refik Durbaş’a değer bulunurken, ödülü merhumun eşi Bilge Durbaş aldı.

Refik Durbaş “Şayeste” kitabıyla ödüle değer bulundu

Refik Durbaş ‘Şayeste’ adlı kitabıyla 22. Behçet Aysan Şiir Ödülü’ne değer bulundu. 22. Behçet Aysan Şiir Ödülü seçici kurulunda Doğan Hızlan, Ahmet Telli, Ali Cengizkan, Cevat Çapan ve Turgay Fişekçi’nin yer aldı.  30 Kasım 2018 tarihinde hayatını kaybeden Refik Durbaş’a değer görülen ödülü Bilge Durbaş aldı. 

11. Metin Altıok Şiir Ödülü, Cevat Çapan’a Kırmızı Kedi Yayınevi sahibi Haluk Hepkon tarafından verildi.

Cevat Çapan “Son Duraktan Bir Önce” kitabıyla 

11. Metin Altıok Şiir Ödülü “Son Duraktan Bir Önce” adlı son kitabıyla Cevat Çapan değer görüldü. Seçici kurulda Ahmet Telli, Ali Cengizkan, Eray Canberk, Haydar Ergülen ve Şükrü Erbaş’ın yer aldı. Ödülü Cevat Çapan’a Kırmızı Kedi Yayınevi’nin sahibi Haluk Hepkon takdim etti. 

Cevat Çapan ödül sonrası yaptığı konuşmada “Böyle güzel bir gerekçeyle bu ödülü aldığım için çok mutluyum. Biz bu akşam kayıplarımızı anıyoruz. Behçet Aysan’ın sessiz çığlığını, Metin Altıok’un uslanmaz sevgisini ve Refik Durbaş’ın şiirlerindeki yaralı kuş sesini duyuyoruz. Burada olduğum için çok mutluyum.” dedi. 

Düzenlenen ödül töreninin ardından sahneye Sevinç Erbulak, Hakan Gerçek, Cem Davran, Zuhal Olcay, Güvenç Dağüstün ve Selva Erdener çıktı. Sanatçılar, Metin Altıok ve Behçet Aysan’ın hayatları ve şiirlerinden oluşan bir dinletiyi konuklara sundular. Gecede sanatçılara piyanosuyla İbrahim Yazıcı, kemanıyla Elif Nayman eşlik etti.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.