Bulaşıkçılar oyunuyla yeniden tiyatroda

03.02.2020
A+
A-

Kara komedi türündeki Bulaşıkçılar oyunu üç bulaşıkçının macerasını sahneye taşıyor. Oyunda rol alan İsmet Üstekin on yıl sonra tiyatro sahnesinde tekrar seyircinin karşısına çıkıyor.

Usta oyuncu İsmet Üstekin, Bulaşıkçılar oyunuyla yeniden tiyatro sahnesinde. Uzun yıllar Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Devekuşu Kabare, Şan Tiyatrosu, İstanbul Tiyatrosu ve BBT gibi Türkiye’nin önemli tiyatro ekiplerinde yer alan usta oyuncu, şimdi Tiyatro 89’da ‘Bulaşıkçı’ oldu.

Bulaşıkçılar adlı tiyatro oyununda İsmet Üstekin, enteresan bir bulaşıkhanede çalışan, 100 yaşında merdiven dayamış ‘Moss’ isimli bir bulaşıkçıyı canlandırıyor.

Oyunda, bodrum katındaki 3 sıra dışı bulaşıkçının hikayesi sahneleniyor. Morris Panych tarafından yazılan Bulaşıkçılar, farklı ülkelerde de sahnelenen ve beğeniyle izlenen bir oyun. Yönetmen Berna Adıgüzel tarafından sahneye konulan Bulaşıkçılar’ın dramaturgluğunu Filiz Adıgüzel üstleniyor.

Kostümleri Onur Uğurlu imzası taşırken, ışık tasarımı da Kemal Yiğitcan’a ait. Oyunun dikkat çeken dekor tasarımını da yönetmen Berna Adıgüzel üstleniyor.

Yoğun ilgi gören, kara komedi ‘Bulaşıkçılar’da, usta oyuncu İsmet Üstekin’in yanı sıra, Candaş Çetinkaya (Dressler), Ahmed Saka (Emmett) ve Arda Bozada (Burroughs) rol alıyor. Yapımını Seksendokuz’un üstlendiği oyunun takvimi ise şöyle:

2 Şubat Pazar                        19:00 Kadıköy Boa Sahne
4 Şubat Salı                            20:30 Akasya Kültür Sanat
18 Şubat Salı                         20:30 Moda Sahnesi

Bulaşıkçılar oyunun konusu

Neyin önemli neyin önemsiz olduğuna; kimin başarılı kimin başarısız olduğuna; hangi mesleğin değerli hangisinin değersiz olduğuna kim karar veriyor? Doğru bilinen yanlış, yanlış bilinen doğru olabilir mi?.. Bodrum katında bir bulaşıkhane ve 3 bulaşıkçı…

Bulaşıkçıbaşı Dressler’ın, krallığını kurduğu bulaşıkhanede bu sorulara ezberlerimizi bozacak cevapları var. Paraya hızla kavuşan ve aynı hızla onu kaybeden genç Emmett ise, onun deyimiyle bu bataklığa yeni düştü. 100 yaşına merdiven dayamış Moss, kaç senedir orada çalıştığının bile farkında değil, hatta ne kadar ömrü kaldığının da.

Dressler: “İnsanın hırsı, hayatının en son dakikasında uyandığı bir rüyadır”.
Emmett: “Hayatta kim daha mutludur? Sonradan kör olan bir adam mı, yoksa doğuştan kör olan bir adam mı?”
Moss: “İnsanın serbest zamanının olması var oluşunun bir ziyanıdır.”

Bulaşıkçılar oyunun künyesi

Yazan: Morris Panych

Çeviren: Ceren Aksakal
Yöneten: Berna Adıgüzel
Dramaturg: Filiz Adıgüzel
Dekor: Berna Adıgüzel
Kostüm: Onur Uğurlu
Işık: Kemal Yiğitcan
Koreografi: Arda Bozada
Dressler: Candaş Çetinkaya
Emmett: Ahmed Saka
Moss: İsmet Üstekin
Burroughs: Arda Bozada
Yönetmen Yardımcısı: Azime Ak
Asistan: Arda Bozada
Grafik Tasarım: Mehmet Orhan Dal ( Gobi Experience Design Studio)
Yapım: Seksendokuz

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.