Burak Artuner, Tarihi Aşk Romanı

Burak Artuner “Aşk, Hürriyet, İstibdat” adlı ilk romanı ile okumayı sevenlerin karşısında. Burak Artuner’in ilk romanı Can Yayınları’ndan çıktı. Tarih araştırma kitapları ilgiyle karşılanan  Gazeteci-Yazar Burak Artuner, bu defa iddialı ve çok emek verildiği belli romanıyla edebiyat dünyasına ‘merhaba’ diyor.

Roman, 1896’da dünyaca ünlü silah tüccarı Zaharoff’un çocukluğunun geçtiği İstanbul’a yaptığı tren seyahatiyle başlıyor. Zaharoff hem iş planları yapıyor hem de izini kaybettiği çocukluk aşkını bulmanın yollarını arıyor. Sonrasında Meclisi Mebusan’ın yeniden açılması, Anayasa’nın raftan indirilmesi için mücadele eden tıbbiye öğrencisi Suphi ve arkadaşlarının mücadelesi çevresinde gelişiyor.

SIRA DIŞI AŞK

Suphi ile o dönemin en karanlık adamlarından Kara İzzet Paşa’nın sevgilisi Maria’nın tesadüfen tanışmaları ve sıra dışı aşkları, romana damgasını vuruyor. Okuyucuyu Osmanlı tarihinin en tartışılan döneminde zaman yolculuğuna çıkaran 200 sayfalık roman, öylesine sürükleyici ki bittiğinde aldığınız edebi hazzın sürüp gitmediğine hayıflanıyorsunuz.  Bu romanın ikinci bölümü de yazılmalı diyorsunuz.

ESKİ ROMANLARIN TADI

Romandaki, Abdülhamid, Zaharoff Kara İzzet Paşa, Mizancı Murad, dönemin Fransız elçisi Paul Cambon gibi gerçek karakterler, roman kahramanlarıyla bütünleşiyor ve sizi ayrı dünyalara götürüyor. 42 yaşındaki Burak Artuner’in romanı, Kemal Tahir, Ahmet Hamdi Tanpınar, Attila İlhan gibi eski romancılarımızdan özgün izler taşıyor.

HİÇ SÖNMEYEN BİR KÜL: ÖZGÜRLÜK

Özellikle İstanbul’un lirik bir dille anlatıldığı bölümlerden ayrı bir keyif alıyorsunuz. Tarihin sisler altında kalmış dönemine bakarken, günümüze de evrensel mesajlar veriyor Artuner. İnsanın daha özgür bir dünyada yaşama özlemini ve bunun için verilen mücadelenin değerini vurguluyor.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM