Burak Artuner yılın çıkış yapan roman yazarı

Leman Hanım’ın Cadillacı romanın yazarı Burak Artuner, ‘Yılın Çıkış Yapan Roman Yazarı’ ödülüne değer bulundu. Artuner, ödülünü şiddet gören ve öldürülen kadınları anarak aldı.

Burak Artuner Yılın Çıkış Yapan Roman Yazarı oldu. “Leman Hanım’ın Mavi Cadillacı” adlı romanı ile edebiyat dünyamızda ses getiren Burak Artuner, ‘Türkiye İnovasyon ve Başarı Ödülleri’nde ‘Yılın Çıkış Yapan Roman Yazarı’ ödülüne değer bulundu. Burak Artuner, ödülünü Ordu’da vahşi bir cinayet sonucu hayatını kaybeden Ceren Özdemir’i anarak, onun ve şiddet sonucu öldürülen diğer kadınlar anısına aldı.

‘Türkiye İnovasyon ve Başarı Ödülleri’ töreni önceki akşam Hilton İstanbul Bomonti Hotel’de iş ve sanat dünyasından geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Strong Medya/ Ziya Çiçek ev sahipliğinde, yapılan gecenin sunuculuğunu Pınar Altuğ ve Tamer Karadağlı üstlendi.

Kendi alanlarında önemli projelere imza atan, hayata geçirdiği başarılı çalışmalarla adından söz ettiren ve faaliyet gösterdiği alanın gelişimine katkı sağlayan kişi ve kurumlara verilen ‘Türkiye İnovasyon ve Başarı Ödülleri’ gecesinde Mona Kitap’ın yazarı Burak Artuner de “Leman Hanım’ın Mavi Cadillacı” adlı kitabıyla ‘Yılın Çıkış yapan Roman Yazarı’ ödülünü aldı.

Artuner ödül töreninde yaptığı konuşmada, kadına yönelik şiddetin son bulmasını diledi. Artuner, 2019 yılının zor geçtiğini belirterek “Gelecek yıl umut demek…Bu ödül beni onurlandırdı. Toplumdaki her bireyin daha çok çalışması, üretmesi gerektiğini bir kez daha hatırlattı ve gelecekte vereceğim eserler için bana ilham verdi. Bu yıl çok zor geçti dedim. Toplum olarak bizi çok üzen olaylar yaşadık, hemen her gün yaşamaya devam ediyoruz. Özellikle kadınlarımıza yönelik şiddet olaylarıyla sarsıldık…”

Burak Artuner, romanında iki farklı dönemde iki ayrı kadına yönelik şiddeti okurlara ulaştırdığını belirtti. Artuner konuşmasına şöyle devam etti: “Kurgu kahramanlarımdan biri hayatına son verirken, diğeri adalet için kendi mücadelesini veriyordu. Ben bu ödülü izninizle son olarak Ordu’da akılalmaz bir saldırı sonucu 20 yaşında hayattan koparılan balerin Ceren Özdemir ve onun adı altında şiddet kurbanı olan tüm kadınlar adına alıyorum… Bizim burada konuşmamızla bu olaylar son bulmayacak ancak tüm toplumu, her bir bireyi, kadın haklarına saygılı olmaya itecek bir ateş yakmaya, çocuklarımıza merhameti aşılayacak bir çalışma içine girmeyi ve kadınların adalet arayışlarında onlara yardımcı olmaya çağırıyorum…Teşekkür ediyorum, saygılarımı sunuyorum. “

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.